Lexikon
Unicum
Sárgásbarna színű, finom zamatú, kellemesen keserű ízű, kevéssé édes magyar gyógynövénylikőr-különlegesség. Alkoholtartalma 42%. Aperitif és digestiv, azaz étvágygerjesztő és emésztésserkentő.
A Zwack Unicum immár több mint 200 éve változatlan recept szerint, de korszerű technológiával készül.Az alapanyagok egy részét 30 napig áztatják, míg másik részét párolják, majd a végterméket legkevesebb 6 hónapig érlelik különleges tölgyfa hordókban. A Zwack Unicum az egyetlen digestiv, melynek füveit párolják. Ez adja meg az italnak a kiegyensúlyozottan [...]
Utóérés
A termény leszüretelése utáni érési folyamat. A szőlőnek nincs utóérése!
Utóíz
A lecsengés során tapasztalhatjuk. Ez a bor lenyelése után a szájban megmaradó íz, amelyet egy késői illatérzés is kísérhet. Tartóssága fontos értékmérő.
Üde bor
Fiatal, némi szénsavat is tartalmazó kellemes könnyű bor.
Üledék
A must, vagy a bor leülepedett részecskéit tartalmazó elegy. A hosszú évekig tárolt palackos boroknál kialakuló üledék a nem megfelelő szűrés és derítés jele is lehet.
Ülepít
A szőlő kipréselt levét általában két napig hagyják állni, hogy a szuszpenzió lebegő részecskéit gravitációs erőtérben leülepítsék az ülepítőtartály aljára.
Üres bor
Kevés illat- és zamatanyagot, vonadékanyagot és alkoholt tartalmazó, jellegtelen bor.
Ürmösbor
Növényi anyagok kivonásával ízesített likőrbor. A főtt ürmös mustból készül. A mustot 30-35 százalék cukortartalom eléréséig ("főzik"), erjesztik, majd az erjesztést egy kívánt pontnál szesz hozzáadásával megállítják. A zacskóban belógatott fűszerkeverék kb. három hétig van a borban.
Vadélesztők
A mustot teljes egészében kierjeszteni nem képesek, és zavarják a nemes borélesztő működését.
Vakbírálat
Borbírálat, amikor a bírálók nem ismerik a bor adatait.
Ki-kicsoda
Berger Zsolt
A hagyományos kézműves borkészítésük alapja a hozamkorlátozással termesztett szőlő. A minőség titka számukra a csupán néhány fürtben koncentrálódó napenergiában, ásványianyag tartalomban rejlik, ami tőkénként kevesebb, mint 1 kg gyümölcsöt jelent. A
Balaton borrégió»
Badacsonyi borvidék, Balaton-felvidéki borvidék , Balatonboglári borvidék , Balatonfüred – Csopak borvidék, Nagy-Somlói borvidék, Zalai borvidék,
Duna borrégió»
Csongrádi borvidék , Hajós-Bajai borvidék, Kunsági borvidék,
Felső-Magyarország borrégió»
Bükki borvidék, Egri borvidék, Mátrai borvidék,
Felső-Pannon borrégió»
Ászár-Neszmélyi borvidék, Etyek-Budai borvidék , Móri borvidék, Pannonhalmi borvidék, Soproni borvidék,
Pannon borrégió»
Pécsi borvidék , Szekszárdi borvidék, Tolnai borvidék, Villányi borvidék,
Tokaj borrégió»
Tokaji borvidék,