Lexikon
Érzékek találkozása
Valamennyi érzékünkre szükség van az élvezethez? Elvileg igen, de nem valamennyi érzék olyan bonyolult és összetett, mint az ízlelés. Azt mindenki gyorsan és viszonylag pontosan megállapíthatja, hogy a bor hideg vagy meleg. Azt azonban, hogy a bornak milyen az íze, mire hasonlít, már sokkal nehezebb megválaszolni. Rendszerint általános tanácstalanság és szótlanság a válasz, holott a szájban már eldőlt a kérdés.
Ismerős a helyzet? Szereti a bort, vannak fehér és vörös kedvencei és értékeli a jó nedűt. Amikor azonban a társaság tagjai nagy hangon [...]
Esszencia
A tokaji eszencia a Tokaj-hegyaljai borvidék zárt területén termett, a Botrytis cinerea hatására nemesen rothadt, tőkén aszúsodott és szüretkor külön szedett aszúszemekből, préselés nélkül kiszivárgó mustból minimális erjedés útján keletkező tokaji borkülönlegesség, amely literenként legalább 450 gramm összes természetes cukrot és 50 gramm cukormentes extraktanyagot tartalmaz, ezenkívül az aszúszemre jellemző különleges illattal és zamattal rendelkezik. A tokaji eszencia érzékszervi jellemzői:
• színe: a sárgától a mély borostyánsárgáig.
• [...]
Eszencia
1. tömény ízesítőoldat szeszes italok készítéséhez.
2. tokaji eszencia az aszúszőlőből nyert, zamatos, édes, sűrű termék.
Etanol
Lásd. Etilalkohol.
Etikett
Címke, szélesebb értelemben árujegy.
Etilalkohol
A borok alkoholtartalma általában 8,5%-14% között mozog. De vannak ennél alacsonyabb és magasabb alkoholtartalmú borok is. Az élesztőgombák 16,5% alkoholtartalom felett elpusztulnak, ezért ennél nagyobb alkoholtartalmat hagyományos erjesztéssel nem lehet elérni. Az alkoholnak a savak mellett konzerváló szerepe is van. Az alacsony alkoholtartalmú borok nehezebben eltarthatóak és hajlamosabbak a borbetegségekre.
Évjárat
A szőlő betakarításának folyamatára, vagy a szüret évére vonatkozó megjelölés. Egy adott év bortermése, az évjárat minősége nagyban függ az adott év időjárási viszonyaitól. Minden bornak megvan a saját „évjárata”.
Évjárat nélküli
Általában pezsgőkre használt kifejezés, mellyel azt kívánják jelezni, hogy a bor, vagy pezsgő nem kötődik egyetlen évjárathoz sem, hanem többféle évjáratú bor házasításának az eredménye.
Expedíciós likőr
A pezsgő édesítésére használt cukoroldat, amely tartalmazhat aromaanyagokat is.
Extrakt (vonadékanyag)
A bor vagy a must elpárologtatása után visszamaradó anyag. A cukormentes extrakt: az összes extrakt és a cukortartalom különbsége.
Ki-kicsoda
Árvay János
A Tokaji Ferenc Szakközépiskola és Gimnázium szőlőtermesztő és borkezelő szakának elvégzése utána a Tokaj-hegyaljai Állami Gazdasági Borkombinát tállyai pincészetében kezdett dolgozni, 1980-ban borásztechnikusi oklevelet szerzett Budafokon. A 90-es évek
Bárdos Benjámin
1968-ban került a Helvéciai Állami Gazdásághoz, ahol borászként dolgozott. 1972-től a nagyrédei Szőlőskert Mg. Tsz. pincevezetője, majd az 1982-es részvénytársasággá történő átalakulást követően borászati igazgató. A Szőlőskertek Rt.-ben betöltött tisztsége
Balaton borrégió»
Badacsonyi borvidék, Balaton-felvidéki borvidék , Balatonboglári borvidék , Balatonfüred – Csopak borvidék, Nagy-Somlói borvidék, Zalai borvidék,
Duna borrégió»
Csongrádi borvidék , Hajós-Bajai borvidék, Kunsági borvidék,
Felső-Magyarország borrégió»
Bükki borvidék, Egri borvidék, Mátrai borvidék,
Felső-Pannon borrégió»
Ászár-Neszmélyi borvidék, Etyek-Budai borvidék , Móri borvidék, Pannonhalmi borvidék, Soproni borvidék,
Pannon borrégió»
Pécsi borvidék , Szekszárdi borvidék, Tolnai borvidék, Villányi borvidék,
Tokaj borrégió»
Tokaji borvidék,