A legfontosabb boraromák
Alma
Az almaillat számos fehérbor és pezsgő alapvető ismertetőjele, hiszen az almasav mind az almában, mind a szőlőben jelen van. Elsősorban a nemes, jó minőségű rizlingre és a Chardonnayra jellemző a markáns almabuké. A túlérett alma íze ezzel szemben borhibának számít. Ha a bor tejsavas erjedésen esik át, amit biológiai savlebontásnak is szokás nevezni, az almasav tejsavvá alakul.
Körte
Napjainkban ezerötszáz különböző körtefajta ismert. Az enyhe körtearoma, amit gyakran gyenge vaníliaillat is kísér, a határozottan gyümölcsös ízű vagy likőrszerű fehérborok és pezsgők sajátja. Különösen jellemző a körtearoma a burgundiai Chardonnay borokra és az érett rizlingre
Banán
Az érett banán illata előfordul mind fehér-, mind vörösborokban. A Gamay, a Syrah vagy Chardonnay szőlőben mindig jelen van a banánra emlékeztető, lappangó illat. A határozottan banánra emlékeztető illatú borokat fiatal korukban kell fogyasztani.
Keserű csokoládé
A minőségi csokoládé legfontosabb alkotóeleme a kakaó. A kakaó aromája ötszáz különféle alkotóelemet tartalmaz, amelyek legmarkánsabbjai a borban is megtalálhatók. A csokoládéra, illetve kakaóra emlékeztető illat főleg vörösborokra jellemző. Többnyire enyhe pörzsaroma kíséri, ami a tölgyfahordók kiégetésének a következménye.
Eper
A borban többnyire kétféle eperaroma fordul el. A friss gyümölcs illata általában a fiatal vörösborokra jellemző. Az érett gyümölcs vagy lekvár aromája inkább az idősebb, komplex vörösborok sajátja. A gyümölcsös fehérborokban is érezhető lehet eperaroma.
Vörös ribizli
Botanikai szempontból a vörös és a fekete ribizli egy családba tartozik, az ízük mégis eltérő. A vörös ribizli enyhén savanykás íze friss és csípős. A hasonlóan savas borokban található meg.
Fekete ribizli
A cserje mélyfekete bogyóiról híres. A borászati szaknyelv vörösborok színének leírására is használja. A bírálat során klasszikus aromának számít, és a bor természetes gyümölcskoncentrációját jelenti. A fekete ribizli meleg, gyümölcsös aromája szinte valamennyi burgundiai Pinot Noirban megtalálható. Enyhe árnyalata néhány tengerentúli Cabernet Sauvignon és Shiraz borra jellemző.
Szeder
A szeder a rózsafélék családjába tartozik. Az erős aromájú bogyók lédúsak és édesen savanykásak, ha elég érettek. A gyümölcsre jellemző az intenzív illat, ami az érés fokával egyenes arányban egyre jobban fekete bogyókból készült lekvárra emlékeztet.
A szederaroma elsősorban komplex vörösborokban fordul elő.
Vaj
A friss vaj illata decens, de mégis közismert. A borban a tejsavas erjedés során alakulhat ki, főleg fiatal és erős, barrique-ban érlelt Chardonnay borokra jellemező. A vajaroma régóta márkajele a minőségi, fehér burgundi boroknak, de jellemző a dél-afrikai, ausztrál és amerikai Chardonnay borokra is.
Sárgabarack
Az őszibarackhoz hasonlóan a sárgabarack is Kínából származik. A sárgabarack-aroma a borban többnyire kicsit érettebb és koncentráltabb, mint a finom őszibarack-aroma. Ezt az aromát a Botrytis cinerea okozta nemes rothadás segíti elő. Előfordulásának skálája a száraz fehérboroktól egészen az édes és likőrborokig terjed.
Aszalt szilva
Az aszalt szilva klasszikus illata akkor alakul ki, amikor a gyümölcs már összetöpped. Forró években gyakoribb az aszaltszilva-aroma, elsősorban a meleg vidékekről származó vörösborokban. A nehéz, enyhén füstös illat szilvalekvárra is emlékeztet.
Ananász
Az eredetileg Brazíliában honos gyümölcs immár Ázsiában és Afrikában is elterjedt. Az ananász enyhén édeskés íze a fiatal fehérborokra jellemző, az érés során ez az illat általában gyengül. Az aroma szintén megtalálható az édes borokban, a késői szüretelésű borokban és az aszúkban, továbbá néhány burgundiai, ausztrál és amerikai Chardonnayban.
Frissen vágott széna
A fiatal fehérborokra, de pezsgőkre is jellemző a "friss szénaillat", a kumarin illata, ami harminc különböző növényben található meg. Ez a telt aroma remekül harmonizál a gyümölcsaromákkal.
Citrom
A klasszikus citrusfélét a savanyú ízzel szokás összefüggésbe hozni, holott a citromsav maga szagtalan. A finom citromaroma a friss és csípős német és elzászi rizlingek bukéjában található meg, továbbá a francia és a tengerentúli Sauvignon borokban.
Szegfűszeg
A szegfűszegfa mára már az Indiai-óceán teljes térségében honos, de eredetileg a Maluku-szigetekről származik. A fűszeres, igen markáns illat az érett és hosszabb tárolásra alkalmas borok sajátja, amelyekre a fahéj-, szerecsendió- és borsillat is jellemző. A fehérborok közül elsősorban a fűszeres tramini, a Bordelais vagy a finom Sauternes tartozik ide.
Szarvasgomba/Trüffel
A szarvasgomba a csészegombák családjába tartozik, és erdei talajban, a föld alatt terem. Intenzív illata és aroma íze kedvelt ínyencséggé avatta. Ez az aroma borokban ritka, a skála mégis a friss, Loire menti Sauvignon Blanc-tól a bordelais-i Cabernet Sauvignonig terjed.
Zöldpaprika
Nagyon markáns illat a zöldpaprikáé, amely részben a spárgára emlékeztet. Ez a jellegzetes aroma szinte valamennyi Cabernet Franc és Cabernet Sauvignon szőlőből készült boron érezhető, de jellemző a fiatal bordeaux-i borokra és azok tengerentúli megfelelőire is.
Méz
A méz és a bor már az ókorban is párban járt, hiszen a borokat általában mézzel dúsították. A virágos mézaroma az aszalt sárgabarack és a viasz illatára emlékeztet. Ez a finom, enyhén édes aroma a kiemelkedő minőségű édes és likőrborok sajátja. Tiszta és virágos változata a rendkívüli minőség jele.
Fahéj
A fahéj a Srí Lankán és Kínában honos fahéjfa szárított kérge. Az enyhén édeskés, puha, keleties aroma gyakori a fahordóban érlelt boroknál. Egyaránt megtalálható a bordelais-i Merlot borokban, az ausztrál Shiraz borokban, az érett Sauternes, Tokay Pinot Gris borokban és persze a fűszeres traminiban.
Vanília
A vaníliarúd az egyik orchideafajta termése, amely eredetileg Mexikóban honos. A fő illatmolekula a vanillin, amely már csekély koncentrációban is határozottan érezhető. A vaníliaaroma az új tölgyfahordókban (barrique) érlelt fehér- és vörösborokra egyaránt jellemző.
Sárgadinnye
A sárgadinnye markáns aromája az ausztrál Chardonnay borokra és az édes borokra jellemző.
Kávé
A napjainkban kapható kávék elsősorban Közép- és Dél-Amerikából származnak. Ez a komplex aroma nyolcszázötven különféle alkotóelemből áll. Elsősorban az új, égetett fahordókban érlelt borokon érezhető, enyhe pörzsaromával együtt. A régi évjáratú pezsgőkre is jellemző az enyhe kávéaroma.
Ibolya
Az ibolya ehető szirmait főleg saláták ízesítésére használják. A tisztított ibolyagyökér-kivonat viszont remekül illik fagylaltokhoz, cukrász- és péksüteményekhez. A fiatal vörösborokon, mint például a Beaujolais Primeurön jól érezhető az aromás ibolyaillat, de előfordul fiatal fehérborok bukéjában is.
Bőr
A bőr jellegzetes illatát, amit az állatbőr cserzéséhez használt növényi tannin ad, mindenki ismeri. A bőrillat az úgynevezett animális (állati) illatok körébe, tartozik, és elsősorban idősebb, jellemzően Cabernet Sauvignon szőlőből készült borok sajátja.
Mandula
A mandulafa hosszúkás termése lehet édes és keserű. Enyhe keserűmandula-íz fedezhető fel a palás talajon termett Spätburgunderben, az erős fehérborokban és az éretlen tannint tartalmazó vörösborokban.
Rózsa/Rózsavíz
Ez a tiszta, intenzív illatú folyadék a rózsaolaj desztillálásának végeredménye és a Közel-Keleten kedvelt ízesítője a süteményeknek és pékáruknak. Rózsavíz gyógyszertárakban és csemegeboltokban kapható. A rózsaaroma különösen a virágos bukéjú borokra jellemző, mint a tramini, a sárga muskotály, a fűszeres tramini és a Grauburgunder.
Szerecsendió
Az aromás illatú szerecsendió a sárgabarackra hasonlító szerecsendió-termés magja. A szerecsendiófa az Egyenlítőtől északra és délre egyaránt megtalálható valamennyi trópusi vidéken. A legjobb fajták India nyugati részén és Indonéziában honosak. A mag tüzesen fűszeres és kissé keserű aromája csak reszelés közben szabadul fel, és nagyon gyorsan elillan. Fahordóban vagy barriqueban érlelt borokra, illetve a muskotályszőlőre jellemző.
Édesgyökér
A medvecukor az édesgyökér egyszerre édes és erős eszenciájából készül. Ez az aroma tanninban gazdag, klasszikus szőlőfajtákból készült és fahordóban érlelt vörösborokra jellemző. Az említett klasszikus szőlőfajták a Merlot, a Cabernet Sauvignon és a Pinot. Az aroma egyaránt jelen van a bordeaux-i, a Rhone-völgyi, a burgundi és a tengerentúli vörösborokban.
Cseresznye
A borban megtalálható mind a cseresznye-, mind a meggyaroma. E gyümölcsök zamatára főleg a fiatal vörösborok emlékeztetnek, míg az idősebbek a teljesen érett gyümölcs édességét idézik.
Narancs
A narancs eredeti hazája Kína és India. A gyümölcs frissítő aromája finom keserű anyagokat is tartalmaz, amelyek harmonikusan kiegészítik az édes ízt. Az édes-nemes szőlőfajták akkor jellegzetesen narancsízűek, ha Botrytis gomba tenyészett rajtuk. Az elzászi Altenberg de Bergheimből származó Grand Cru borok határozott narancsaromát mutatnak.
Bors
Az őrölt bors aromája a világ szinte valamennyi minőségi vörösborában felfedezhető. A bukéban az illat visszafogottan és nem erősen van jelen. A gyümölcsös aromákkal keveredve harmonikus illatkép jön létre, ami decens hangsúlyt és fűszeres ízt ad a bornak.
Őszibarack
A selymes héjú, illatos őszibarack eredetileg Kínából származik. Gyorsan elszálló illata jellemző a friss, többnyire fiatal fehérborokra. Különösen a rizlingekben és néhány pezsgőben fedezhető fel. Gyakran enyhe ibolyaillattal párosul.
Pirított kenyér
A friss vagy szárított kenyér illata a borszakma szóhasználatának gyakori eleme. Elsősorban új tölgyfahordókban érlelt fehérborokra, így Chardonnay vagy Sauvignon borokra jellemző. A Burgundiából, Ausztráliából és az Amerikai Egyesült Államokból származó Chardonnay borok fiatal korukban erős pirítottkenyér-aromát árasztanak.
Grépfrút
A legnagyobb citrusféle leve egyszerre üdítő és kissé keserű. Illatában leheletnyi kénillat fedezhető fel. Ez a finom aroma a fiatal rizlingek, a Tokay Pinot Gris, a Chardonnay és a minőségi édes borok sajátja.
Dohány
A különböző dohányaromák - a nyerstől a vágott dohánylevélig - általában idősebb, barrique-ban érlelt vörösborokban találhatók.
Karamell
A karamellaroma a klasszikus, tejszínes bonbonokra emlékeztet, amelyek friss tejből, vajból és tejszínből készülnek. Enyhe változata sok kimagasló vörösborra jellemző, amelyek Bordelais-ban és Burgundiában készülnek. Ez az aroma az elegancia és a rafinéria jele. A karamell a borszakértők nyelvén színárnyalatot is jelent, ami elsősorban az idős vörösborokra jellemző.