VITA A BORREFORMRÓL
A javaslatok legfőbb bírálói Franciaország, Spanyolország és Olaszország képviselői a mezőgazdasági miniszterek havi brüsszeli találkozóján ismertették álláspontjukat. Dominique Bussereau francia miniszter szerint a Bizottság egy sor megszorító intézkedést kezdeményezett, de homályban maradt, hogy milyen pozitív lépéseket tervez az ágazat helyzetének javítása érdekében. Szerinte a reform a mai formájában kiegyensúlyozatlan és elfogadhatatlan.
Európa vezető bortermelőit főleg azok a javaslatok háborítják fel, amelyek 400 ezer hektárnyi szőlőültetvény erőszakos kipusztítását iktatják tervbe a következő öt évre szólóan. A spanyolok szerint ennek következtében teljes régiók sivatagosodhatnak el Európában.
Ellenállás van azokkal a tervekkel kapcsolatban is, amelyek szerint engedélyeznék a harmadik országból importált szőlőmust használatát. Ez a termelő államok szerint tönkretenné a hagyományos európai gyártási technológiákat.
A tagországok abban egyetértenek, hogy reformra szükség van, Franciaország szerint azonban a Bizottság rossz irányba indult el; inkább az EU bortermelőinek versenyképességét kellene erősíteni ahelyett, hogy a termelést szorítják vissza. A bortermelésben nem érdekelt országok szerint azonban ez a folyamat nagyon hosszú és túlságosan költséges lenne.
A Bizottság tervei szerint megszüntetnék a ma létező legtöbb EU-támogatást, a jövőben nem fizetnének azért sem, hogy a termelő a felesleges bort ipari alkohollá vagy bioüzemanyaggá alakítsa át.
Magyarország a vitában a nagy bortermelők oldalán áll, a hivatalos magyar álláspont szerint Brüsszel még egyetlen olyan javaslatot sem tett a borreform ügyében, amely egybeesne a magyar bortermelők érdekeivel. A közösségi szabályozás módosításától a magyar kormány sem zárkózik el, azt szükségesnek tartja, de az eddigi kezdeményezésekkel saját bortermelőinek érdekeit védve - nem tud azonosulni.
Mint ismeretes, a nagy vitát kiváltó reformokra azért van szükség, hogy az EU-ban termelt bor esélyeit növeljék a külföldi, olcsó termékekkel szemben.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.