VILÁGVERSENY ARANYÉRMESE
Mindenki tudja, mégis kevesen gondolják komolyan, hogy a sikerhez nem elég a szerencse. Tehetség, tudás, kemény munka, kitartás, tájékozottság, ráfordítás, hit és elkötelezettség kell a kitűzött cél megvalósításáért ahhoz, hogy az élet bármely területén – így a borok világában is - sikereket lehessen elérni.
Az útkeresés alatt, több alkalommal komoly szervezeti, technológiai, személyi, szemléleti és profilváltást hajtott végre a borászatnál. Magyar és amerikai munkatársaival egyetértésben a korábbi termékskálát tíz alá csökkentették és csak azokra a borokra koncentrálnak, amelyek az egri terroir értékeit jelenítik meg és minőségben, ár- érték arányban nemzetközi szinten is megállják a helyüket. Eger adottságai a világ nagy borvidékei közül leginkább Burgundiához hasonlítható, így a mindkét borvidéken termesztett Chardonnay és Pinot noir fajtákból készülő, kiváló minőségű borok készítését tartják a legfontosabbnak.
A 30 hektárnyi szőlőültetvényüket az Eger pataktól keletre, a város és Noszvaj legjobb dűlőiben telepítették el. Büszkeségük a város „szent hegyén”, a Nagy Egeden létesített, mintegy tízhektárnyi, ideális adottságú szőlő. További husz- hektár a közeljövőben fordul termőre Noszvaj határában, a Nagyfa és a Nyilasmár dűlőkben és reményeik szerint az idén már kizárólag saját szőlőt dolgoznak fel.
A céltudatos építkezés már eddig is hozott szép eredményeket, hiszen az elmúlt évben a Chardonnay Battonage 2007, amely a Pannon Bormustra csúcsbora is lett és a pincészet zászlósbora, az NJK 2006 Prestige Reserve díjat nyert. A Chardonnay Battonage 2007 folytatta sikersorozatát a Chardonnay du Monde nemzetközi borversenyen, amely a világ legnagyobb chardonnay fajtaversenye, ahol a benevezett magyar borok közül egyedül arany érmet nyert.
Idén tizenhetedik alkalommal megrendezett versenyen a 300 tagú nemzetközi zsűri a négy nap alatt 887 bort kóstolt meg a Burgundiában található Château des Ravatys falai között. A mezőnyt a tavalyi évhez hasonlóan most is 37 nevező ország alkotta. A legtöbb bor Franciaországból érkezett, de sok bor jött Kanadából, Olaszországból, Spanyolországból, Közép-Európából, Svájcból, Chiléből és Argentínából és első alkalommal Kínából.
A beküldött bormintákból 296 kapott érmet, 65 bor arany-, 174 ezüst- és 57 bronzminősítéssel gazdagodott. A közel 900 mintás mezőnyben arany érmet nyerni, komoly teljesítmény és visszaigazolása annak, amire a borászat jövőjét alapozza Kovács Nimród. A siker, sikert generál és a Chardonnay Battonage 2007, amely klasszikus burgundi technológiájával készült egy kimagaslóan jó évjárat terméséből, az aranyérem elnyerése után pár nappal, az egyik sztárbora lett a Corinthia Grand Hotelben szervezett VinCe 2010 boreseménynek. A bor sajátos ásványosságát válogatott dűlők vulkáni talaja, friss eleganciáját, élénk savait a hűvösebb mikroklíma alakította. Érett körte és alma illata, csöppnyi vajassága, háttérben bujkáló enyhe füstössége és hosszú lecsengése ragyogóan tükrözi az Egri Borvidék adottságait és a fajta világszerte ismert arculatát. Kiváló társ szárnyas- és könnyű sertés ételekhez, valamint tenger gyümölcseihez és tésztafélékhez.
A kétnapos rendezvényen, ahol a magyar borászok legjava személyesen kóstoltatta a borait a közönségnek, a világ legelismertebb – Master of Wine - borszakértői tartottak előadásokat, konzultációkat. Többek között Jancis Robinson Európa legbefolyásosabb borértője, akinek rovata van a Financial Times-ban és akit a legjobb boros újságírónak választottak meg a Wine Business International magazin szavazásán.
A „bor Madonnájának” nevezett szakember egy külön program keretében személyesen találkozott Kovács Nimróddal, ahol a világverseny aranyérmes borán kívül megkóstolta a pincészet zászlósborát, az NJK 2006-ot is, amely Cabernet franc, Merlot és Kékfrankos házasítása, és új francia, valamint magyar barik hordókban érlelnek, több mint két és fél évig. Jancis Robinson részletes elemzésére még várni kell, de az első benyomásai nagyon elismerőek voltak.
Kovács Nimród meggyőződése, hogy Egernek, amely a magyar Burgundia, olyan természeti értékei vannak a borkészítéshez, amelyeket a világnak is meg kell ismernie. A saját borai közül ezek közé sorolja még a Pinot Noir 2007-t, a Syrah 2007-t, a Rhapsody 2006 –t, amelyek mind a szakma, mind a hazai fogyasztók érdeklősét már felkeltették. Ugyanakkor tisztában van azzal, hogy a küzdőtéren egyre több a játékos, és csak az fog talpon maradni, aki hosszútávra képes tervezni és boraival sohasem okoz csalódást a fogyasztónak.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.