VERSENYKÉPESEBB BALATONI BORRÉGIÓT KÖVETEL A SZAKMA
Varga Zoltán, a Balatonfüred–Csopaki borvidék elnöke a fővárosi Feneketlen-tónál május elején megtartott balatoni borok fesztiválján elmondta: a borrégió jövője szempontjából meghatározó lesz, hogy az EU borreformja nyomán augusztus elsejétől megváltozó bortörvény termékleírási szabályai miként érintik a régió termelőit. Szerinte ugyanis nem mindegy, hogy a Balaton név oltalom alatt álló lesz-e. Az sem közömbös, hogy a Balaton környékén mely termőterületek lesznek védettek, és melyek földrajzi jelzés nélküliek. Kiemelte: jelenleg a magyarországi borágazatban túlzottan nagy a bürokrácia, mivel a termelők átlagosan havonta találkoznak az Országos Borminősítő Intézet, az adó- és a vámhivatalok helyszíni ellenőreivel. Ezzel szemben az osztrák vagy a német versenytársak sokszor évekig nem látnak ellenőröket, s így több időt, figyelmet tudnak szentelni a szőlőre és borra.
Varga Zoltán szerint fontos lenne, ha EU-konformmá tennék a balatoni üdülőkörzet rendezési terveit, mert ezek hiánya, illetve az üdülőövezet védelme hátrányosan érinti a borosgazdákat. Nem vághatják ki például még az elöregedett és ma már használhatatlan tőkéket sem, pedig erre lenne uniós pénz is. A szakember azt is kifogásolta, hogy az EU – a túltermelés csökkentéséért – a tőkekivágást támogatja, míg újak telepítését nem, pedig az ültetvények többsége 25 éves vagy még annál is idősebb.
Ezt a véleményt osztotta Laposa József, a róla elnevezett badacsonyi pincészet borosgazdája is. Laposa viszont a Balaton menti borászat fejlesztési gondjaira a megoldást hosszú távon egy egyetlen, a gyakorlatban is működő balatoni borvidékben látja. Hosszú távon ugyanis piacképesebb lenne, ha a régió borai egységesen Balaton név alatt jelennének meg. Ez a balatoni borrégióhoz tartozó hat borvidék egységes arculatának megteremtését, szabályozásának és marketingtevékenységének, valamint a szőlő- és fajtatermesztésének összehangolását jelentené. Elmondta: az üdülőkörzet erősen befolyásolja a szőlősgazdák fejlesztési lehetőségeit, ezért szerinte a feldolgozóüzemeket nem a hegyen és nem a szőlőterület rovására kellene felépíteni. A gazdák gondjai azonban nem korlátozódnak a feldolgozóüzemek telepítése és az üdülőkörzetek okozta akadályokra. Borbély Tamás, a Badacsonyi borvidék borosgazdája nehezményezte azt is, hogy ha a termelők pincészetüket, feldolgozóüzemüket esetleg bővíteni szeretnék, arra sokszor nem kapnak a helyi önkormányzattól építési engedélyt, holott pincéik többsége külterületen található.
Egyedi mikroklíma a magyar tengerparton
A balatoni borvidékek kínálatát a sokféle talaj teszi gazdaggá és érdekessé, mégis alapvetően meghatározó a közös éghajlati adottság. A Balaton víztükre visszaveri a ráeső napfény jelentős részét, így különösen jó bor készíthető az északi part déli hegyoldalain, amelyeket északon a Bakony, valamint a Balaton-felvidék kelet–nyugati irányú hegygerincei védenek a hideg szélviharok ellen. Az északi partot övező magaslatok déli lejtőin termett szőlőkből rendkívül nagy cukortartalmú, illatos mustok nyerhetők. A déli parton termelt borok többsége a könnyedebb, közepes alkoholtartalmú italok közé tartozik. A feljegyzések szerint már a római légiósok is kaptak zsoldjuk mellé napi fél liter Balaton-felvidéki bort. A régió termelői közül a Borakadémia az év bortermelőjévé választotta 2000-ben a tavaly elhunyt Figula Mihályt, 2006-ban Garamvári Vencelt, 2008-ban pedig Konyári Jánost.
Ösztönözni kellene a szőlőtelepítést is
A régió első és másodosztályú szőlőterületeinek csak mintegy harmada áll művelés alatt, vagyis kiváló adottságú, nagy értéket képviselő területek vannak parlagon. A műveletlen területek betelepítését ösztönözni kell, állami tartalékból, esetleg jelképes áron vagy ingyenes juttatással. Az idő is szorít, mert 2011, vagyis a külföldiek termőföldvásárlására vonatkozó tilalom megszűnése után már nehéz lesz a betelepítési célokat elérni. A szakemberek szerint a kedvező árak nyilván rengeteg külföldi vevőt csalogatnak majd a magyar tenger partjára, de ezek a külhoni befektetők valószínűleg nem a rendkívül munkaigényes szőlőtermesztést választják majd a parlagon hagyott földek hasznosítására.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.