TŐKETEREBES NEMET MONDOTT A ZEMPLÉNI ERŐMŰRE
A tőketerebesi önkormányzat rendkívüli ülésén a képviselők határozatban kötelezték Vladimír Anďal polgármestert és a város vezetését, minden rendelkezésre álló törvényes eszközzel gátolják meg azt, hogy Tőketerebesen megépülhessen Szlovákia legnagyobb, nagyjából 885 megawatt kapacitású széntüzelésű hőerőműve.
Az Új Szó emlékeztet: azért került újra napirendre a vitatott beruházás ügye, mert a szlovák környezetvédelmi minisztérium közel egy évig tartó vizsgálódás után nemrégiben engedélyezte a Cseh-Szlovák Energetikai Részvénytársaság (ČES) számára, hogy megvalósítsa az utóbbi évek egyik legnagyobb, a régióban tervezett beruházását.
Az önkormányzat mostani, huszonegy igen szavazattal, egy tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül elfogadott határozata előre borítékolható volt, hisz a testület egy korábbi munkaértekezletén már elutasította a szaktárca ajánlását. Az önkormányzat ugyanakkor feladatul adta a polgármesternek, hogy az építkezés megkezdése ellen fogalmazzon meg egy állásfoglalást, ugyanis a beruházás megvalósítása összeegyeztethetetlen Tőketerebes városfejlesztési tervével. A képviselők ahhoz is ragaszkodnak, hogy az erőmű építésének ügyében a helyi építési hivatal hozzon döntést.
Jönnek a csehszlovákok
A tőketerebesi önkormányzat tagjai kijelentették, hogy a városfejlesztési tervben a jövőben semmilyen változást nem eszközölnek, melynek alapján az erőmű később megépíthető lenne. A csütörtöki tanácskozáson az is eldőlt, hogy a ČES tervezett beruházásának ügyében a településen nem rendeznek népszavazást, ebben a kérdésben ugyanis az önkormányzat és a helyi lakosok is egyértelmű, elutasító álláspontot fogalmaznak meg. A referendum tehát azért felesleges, mert az eredménye vélhetően csak a jelenlegi állapotokat erősítené meg. Vladimír Anďal polgármester és a helyi képviselők egyébként jövő szerdán találkoznak újra a környezetvédelmi minisztérium illetékeseivel.
A tőketerebesi beruházás ellen korábban már többször tilakoztak a Zemplén magyarországi térségében, a Hegyalján lévő települések is. A legnagyobb veszélyt a tokaji borra, az aszúsodáshoz szükséges mikroklímára jelentené a beruházás. Azonban nemcsak a borászok tiltakoznak: "a zempléniek nem akarnak semmilyen mértékű környezetszennyezést" – olvasható abban az észrevételben, amelyet Szamosvölgyi Péter sátoraljaújhelyi polgármester novemberben fogalmazott meg a szlovák minisztérium által készített környezeti hatástanulmányt véleményező észrevételében.
A dokumentum szerint a környezetvédelmi tanulmány nem ad részletes és megnyugtató válaszokat az esetleges magyarországi környezetszennyezés problémájára, annak magyarul publikált részeiből azok a fejezetek kimaradtak, amelyek alapján elmondható lenne, hogy az erőmű szomszédságában fellépő környezeti hatások hogyan lesznek érezhetők a magyarországi területeken. A közzétett tanulmányt elfogadhatatlannak tartom – fogalmazott a polgármester, aki szerint nem elfogadható, hogy "a nemzeti kincset jelentő Tokaj-hegyaljai ültetvényeken készülő borok eladhatósága romoljon amiatt, mert a közelben egy évi 4 millió tonna káros anyagot kibocsátó üzem működik".
Tönkreteszik a borvidéket
Nem a szlovákiai erőmű az első, amely komoly problémát jelent a tokaj-hegyaljai borvidéken élőknek. Az Index tavaly novemberben számolt be arról, hogy szemétlerakó éktelenkedik a védtelen tokaji kultúrtáj közepén. Bár annak megépítését az unió is támogatta, és üzemeltetői szerint az egyetlen helyen van, ahová Zemplénben telepíteni lehetett ilyet, a borászok szerint a "butaság nagyon magas foka" volt a legjobb hegyaljai dűlők közé telepíteni a hulladéklerakót.
A szeméttelepnél is nagyobb fejfájást okoz azonban a hegyaljaiaknak az, hogy az elmúlt években drasztikusan megnőtt a városon átmenő teherforgalom. A város polgármestere már polgári engedetlenségként a híd lezárását is fontolgatta idén márciusban, miután nap mint nap több ezer kamion dübörög át az elvileg világörökségi és műemléki védettséget élvező kisvároson, a világ legjobb édes boros vidékén.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.