Tokaji borút Oroszországba?
Több évszázad után ismét felállíthatják a Tokaji Orosz Borvásárló Bizottságot.
„A márkás, jó évjáratú tokaji borok ajándékozása régen is, ma is a legmagasabb szintű megbecsülés, tisztelet és hódolat kifejezését szimbolizálta” – írja Pap Miklós, a Tokaj Múzeum alapítója, a „Tokaji” című könyvében. Munkájában külön fejezetet szentelt a tokaji diplomáciai szerepének: „Az ilyen ajándék nagyobb érték volt aranynál, gyémántnál, rendjelnél. Csak kivételes egyének és kivételes alkalmakkor részesülhettek ilyen ajándékban”.
Az első külképviselet
– II. Rákóczi Ferenc mint Tokaj-Hegyalja legnagyobb szőlőbirtokosa igen gyakran élt ezzel a diplomáciai eszközzel – mondja Posta György, Tokaj polgármestere. – A szabadságharc alatt küldte is folyamatosan ajándékba a tokaji bort a cári udvarnak. A szabadságharc bukásával megszűntek a magyar–orosz kereskedelmi kapcsolatok is.
A készletek pótlása céljából Nagy Péter cár 1714-ben útnak indította az első orosz borvásárló küldöttséget Tokajba. A későbbiekben a cári udvarban megalapított Tokaji Orosz Borvásárló Bizottság 1733-tól 1798-ig – 65 éven át – működött városunkban. Ennek állítottunk emléktáblát három évvel ezelőtt, és az eseményt elneveztük a magyar–orosz barátság napjának.
2015-ben ez a rendezvény háromnapos eseménysorozattá duzzadt, ahol egyebek mellett magyar részről jelen volt Simicskó István honvédelmi miniszter, dr. Mengyi Roland, a térség országgyűlési képviselője, Demeter Ervin kormánymegbízott, Török Dezső, a megyei közgyűlés elnöke, Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője.
Az orosz felet többek között Valerij Vlagyimirovics Ljahov követtanácsos, Viktor Goncsarov, a Nagy Doni Sereg atamánja, Maxim Vadimovics Vorobjev katonai és légi ügyi attasé és Leonid Grigorevics Surigin, az Oroszországi Föderáció Kereskedelmi Főképviselője képviselte.
– A találkozón egyebek mellett felvetettük, újra lehetne indítani a Tokaji Orosz Borvásárló Bizottságot és az orosz vendégek egyöntetűen támogatták a javaslatot, így elkezdhetjük a munkát, hogy a tokaji bornak ismét stabil orosz piacot teremtsünk – mondta Posta György.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.