SÖRÉTES FÜRTÖK TEREMNEK CSONGRÁDBAN
Száz hektáron olyan mértékű károsodást szenvedhettek a fiatal tőkék, hogy ki is pusztulhatnak, ha egy héten belül nem esik nagyobb mennyiségű csapadék Bokros környékén. Hegyközségi szinten a várt termésnek csak töredéke lesz szüretelhető.
A Csongrád megyei szőlősgazdák a májusi fürtszámok alapján igencsak dörzsölhették tenyerüket. Számításaik szerint a tavalyi ötvenmázsás hektáronkénti átlagot jóval meghaladó termés ígérkezett. A megyét átfogó tíz hegyközségben 2200 hektár tőkesoraitól vártak kimagasló eredményt, nyolcvan-nyolcvanöt mázsás átlagtermést. Amint azt a mórahalmi Kálmán István, a Csongrádi borvidék megyei tanácsának titkára elmondta, nagyon úgy néz ki, a hosszan tartó forróság miatt örülniük kell, ha ugyanannyi szőlőt szüretelhetnek, mint tavaly.
Időközben a bő termést mutató fürtök elsörétesedtek, nem vehettek föl annyi vizet, amennyire szükségük volt, így a mustnak, bornak való leve sem lesz majd túl sok, negyven-ötven mázsás termés ígérkezik. Ellentétben a badacsonyi szürettel, a Csongrádi borvidéken nem kezdték meg a borszőlő szedését. Szent István-napjáig még biztosan várnak a gazdák.
A valamikori ötezer hektáros Csongrád megyei szőlőültetvények, amelyek a téeszidőkben hírnevet hoztak, már majdnem mind tönkrementek, sorsukra maradtak. Ásotthalmon Somodi Sándorék, Tóth Istvánék tartják még a frontot, akárcsak a pusztamérgesi Farkas testvérek, a csongrádi Ungerbauer Györgyék vagy éppen a bokrosi Pálffy család. Tőlük és az életben tartott többi pincéből kerülnek ki az országosan és európai szinten is jegyzett borok. Kalmár István bortitkári összegzése szerint a csongrádi tájkörzetben 750, a mórahalmi-ásotthalmiban 280, a pusztamérgesiben 250, a vásárhely-sóstóiban hetven hektáron terem most szőlő.
A borvidék jellemző fajtája a kövidinka, amelyet jó beszélgetős bornak tartanak, és ha nem is jön ismét divatba, mindenképpen újraéledését éli. Az elmúlt évtizedekben kétszer volt áttörő fajtaváltás a csongrádi szőlőültetvényekben. A két támogatási hullám után a rizling és a kékfrankos került előtérbe, és aki ma szőlőt telepít, javarészt mellettük dönt.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.