SAJÁT BORT SZERETNÉNEK ELŐÁLLÍTANI A SVÉDEK
Ennek első eredménye az Erasmus-programon belüli nemzetközi együttműködés, amelyben - uniós finanszírozásból - a svéd egyetem Európa legkiválóbb borvidékeire viszi el a Károly Róbert Főiskola diákjait.
Egy internetes kapcsolatból indult el a két intézmény egymásra találása, melyben a kulcssszerepet a Göteborgi Egyetem magyar származású docense, dr. Némethy Sándor játszotta.
- Nagy nyugati egyetemektől sem ismert az a kreativitás és rugalmasság, mellyel a gyöngyösi intézmény reagált partnerségi megkeresésünkre – mondja a svéd-magyar szakember, aki szerint a gyöngyösi intézmény fontos partner lehet a svédországi bortermelés meghonosításában.
Bár az észak-európai ország nagyobb része a fagypont körüli átlaghőmérséklet miatt nem alkalmas szőlőtermelésre, Svédország mégis megpróbálkozik saját borok előállításával. Egyelőre egy 90 hektáros kvótát sikerült kiharcolniuk az Európai Uniótól, s ezzel a 14. bortermelő országként szerepelnek a tagállamok között. Két-három éve telepítenek új szőlőket, immár 50 ezer tőke fordult termőre Svédországban. Emellett igen jelentős az ország borimportja, és terjed a borkultúra – fejtette ki dr. Némethy Sándor.
A svéd egyetem nemrég uniós pályázatot nyert, melynek keretében Olaszország legpatinásabb borvidékein vehetnek részt tanulmányi úton a göteborgi hallgatók, akikre 10 nap együttlét vár montpellier-i, vagy udinei borászokkal közösen. A gyöngyösiek is velük tarthatnak, s a projekt végén elkészül egy többnyelvű, nemzetközi oktatási háttéranyag. A tapasztalatcsere mellett hamarosan beindulnak a közös borászati kutatási programok is – vázolta fel dr. Wachtler István, a Károly Róbert Főiskola Kertészeti tanszékének vezetője. A Göteborgi Egyetem kiváló kapcsolatokat épített ki eddig spanyol, olasz, chilei és portugál borvidékek felsőoktatási intézeteivel, így valószínűsíthetően a Károly Róbert Főiskola borászati együttműködései is új erőre kaphatnak a nemzetközi együttműködések terén – tették hozzá a szakemberek.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.