OSZTOZUNK A SZLOVÁKOKKAL A TOKAJIN
A megállapodás újabb lépés a végső megegyezés felé, amely a "tokaji" márkanév használatát fogja rendezni Magyarország és Szlovákia között, mondta a szlovák mezőgazdasági minisztérium szóvivője.
A miniszterek egyetértettek abban, hogy a márkanév használatának egyértelművé kell tennie: Tokaj vidéke "történelmi kincs, amelyben osztozunk, és amelyért együttesen vagyunk felelősek", mondta a szóvivő.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter megerősítette, hogy a tokaji borvidék ügyében a szlovák féllel folytatott megbeszélések jól haladnak, és több kérdésben már sikerült megállapodni. Ezek: a határon átnyúló tokaji borvidéket egységes borrégióként kezeli majd a két ország, ahol a magyar borászati normák, szabályok lesznek érvényesek. Ezt a szlovákok is elfogadták. Ennek értelme a magyar agrártárca irányítója szerint, hogy a tokaji bor minőségét a továbbiakban is egységes módon szavatolni lehessen.
Vitatott kérdés még azonban, hogy szlovák oldalon mekkora területet is lehet a tokaji borvidékhez tartozónak elismerni. Szlovák részről még ragaszkodnak korábbi álláspontjukhoz, miszerint a szlovák oldalon valamivel több mint 900 hektár tartozik a tokaji borvidékhez. A magyar fél viszont úgy véli, hogy ennél kisebb, mintegy 565 hektár ismerhető el olyan területként, amelyen ténylegesen a tokaji bor előállítására alkalmas szőlőterület található.
E kérdéskörről még további egyeztetés szükséges Gráf József szerint, ám megjegyezte, véleménye az, hogy ebben is megállapodás születik Magyarország és Szlovákia között. Mindkét fél ugyanis jóindulatúan áll a kérdés rendezéséhez. Egy értelművé tette ugyanakkor, azt is, hogy a szakértőknek - azaz a borászoknak - dűlőről-dűlőre kell megvizsgálniuk a kérdéses területek alkalmasságát.
Marcinkó Ferenc, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke szintén megerősítette, hogy ha egységes minőségű bort szeretnének a termelők Tokaj-hegyaljáról a piacra vinni, akkor a szlovákoknak a magyar normákat kell alkalmazniuk. "Erre azért van szükség, hogy a felhígulást meg lehessen akadályozni" - mondta. Közölte azt is, hogy Magyarországon a Tokaji Borvidékhez jelenleg mintegy 5600 hektár termő, és mintegy 400-500 hektár nem termő szőlőterület tartozik.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.