Őszi búza világrekord Syngentával
Hatalmas, csaknem egy tonnás növekedéssel megdöntötte az őszi búza hozamának világrekordját Tim Lamyman. A brit gazdálkodó a Syngenta új fejlesztésű fajtájával, a Reflectionnel érte el a hektáronkénti 16,5 tonnás rekordhozamot.
A hatszáz hektáros Worlaby Farm tulajdonosa, Tim Lamyman a rekordok embere: nemcsak az általa felállított brit termésrekordot döntötte meg két tonnával, hanem az őszi búza termesztés új világrekordja is a nevéhez fűződik. A brit gazdálkodó 16,5 tonnás hektáronkénti eredményével taszította le a trónról a világelsőnek járó címet eddig birtokló Új-Zélandot. A korábbi rekord 15,7 tonna volt hektáronként.
Lamyman a tavaly bemutatott, Reflection nevű búzafajtával ért el világsikert, és ezzel már az első évben igazolta a gyártó Syngenta magas hozammal kapcsolatos várakozásait.
„A tesztek alapján tudtuk, hogy a Reflection magas hozamokra képes, de remek érzés látni, ahogy ezt egy gazda a saját földjén is képes elérni" – mondta el Tracy Creasy, a cég Észak-európai Gabona Divíziójának menedzsere a rekorddal kapcsolatban.
Mi volt a siker titka? Mint Lamyman kifejtette: a Reflection fajta magas hozama mellett a gondosan megtervezett agronómiai program is hozzájárul a rendkívüli eredményhez, amelynek kialakításában Sam Grimsdell, a Syngenta régiós menedzsere is segítségére volt. A megelőzésre koncentráló növényvédelem középpontjában a gombák elleni védekezés állt.
A gazda az első időszakban a Cherokee-t (propiconazole+chlorothalonil+cyproconazole) és Amistart (azoxystrobin) használt, majd következett a Keystone Seguris (izopyrazam+epoxiconazole) és a Bravo (chlorothalonil) elegye, majd a termés védelmét szolgáló szerek sorát az Amistar Opti (azoxystrobin+chlorothalonil) zárta.
„Az őszi búzáim közül a Reflectiont tudtuk a legkorábban learatni, jó volt fedél alatt látni a termést, mielőtt elromlott az idő" – tette hozzá a rekorder, kiemelve a Reflection korai érésének előnyeit.
A rekordról készült videó megtekinthető itt: https://www.youtube.com/watch?v=Y0q2wEnx1TI
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.