NÖVEKVŐ CHILEI BOREXPORT, KOMOLY ÁGAZATI FEJLESZTÉSI TERVEK
Az elmúlt egy éves periódusban Chile 7,5 millió hektoliternyi mennyiséget exportált 1,5 milliárd dollár értékben, ami az előbbi esetében 19%-os, az utóbbiéban 11%-os növekedést jelent a megelőző hasonló időszakhoz képest.
A világ borexportáló országainak sorában Chile már az ötödik helyet foglalja el, ami nem kis teljesítmény annak figyelembe vételével, hogy a látványos előretörésre alig másfél évtized alatt került sor, hiszen 1995-ben a chilei borkivitel még csak 1,8 millió hektoliternyi mennyiséget tett ki. Az utóbbi évek folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően Chile az éves bortermelés nagyságát (9,87 millió hektoliter) tekintve a világon már a nyolcadik, és az újvilági vetélytársaihoz (Argentína: 1,21 millió hektoliter, Ausztrália: 1,16 millió hektoliter) történő felzárkózás ütemét tekintve az is várható, hogy közöttük rövidesen átveszi éllovas szerepét.
A chilei borászat látványos fejlődése továbbra is éberen tartja a külföldi beruházókat, akiknek nem lankad az érdeklődése az újabb lehetőségek kihasználása iránt. Eddig egyesült államokbeli, francia,olasz és spanyol vállalkozók közreműködésére volt főleg példa, újabban azonban ausztrál, német és kolumbiai beruházásokra is sor került, sőt legutóbb kínai érdeklődőkről adott hírt a helyi sajtó.
Chilei az alábbi piacokra fordít különös figyelmet: Egyesült Államok, Nagy Britannia, Dánia, Svédország, Norvégia, Finnország, Brazília, Japán, Kína, Dél-Korea. Jövőre a Wines of Chile megnyitja ázsiai irodáját, amitől további exportbővülést várnak.(Az idei év során ezekben az országokban a chilei boreladások mennyiségüket tekintve 28%-kal, értékben 10%-kal nőttek.) A kínálatban erőteljesen kívánják növelni a prémium borokat, valamint nagy reményeket fűznek ahhoz, hogy egyre szélesebb a chilei organikus borok választéka.
A chilei bormarketing szervezet elnöke legutóbbi sajtónyilatkozatában azonban nemcsak a sikerekről beszélt, hanem szóvá tette, hogy a borászati szektor képviselői a nem megfelelő jövedelmezőségről panaszkodnak. Ennek most legfőbb oka az erős nemzeti valuta, amely az elsősorban kivitelre termelő agrárágazat valamennyi szereplőjének komoly nehézségeket okoz.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.