Négymilliárd forintos kormányzati támogatással létesít kutatóközpontot a Debreceni Egyetem a tokaji borvidéken
A kormány a pénz mellett gyönyörű ingatlanokkal is támogatja a Debreceni Egyetem Mádi Bor Akadémiájának létrehozását.
A kormány támogatja a Debreceni Egyetem Komplex Bortudományi Kutató-Fejlesztő Intézményi Egységének, más néven a Debreceni Egyetem Mádi Bor Akadémia létrehozását és kutatási tevékenységét. Az erről szóló, Orbán Viktor miniszterelnök által szignált kormányhatározat a mai Magyar Közlönyben jelent meg.
Kósa Lajos megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter múlt héten, egy más témában tartott rendezvényen már beszélt arról, hogy a kormány támogatja a Debreceni Egyetem mintegy négymilliárd forint értékű, funkcionális élelmiszerek fejlesztésére vonatkozó kutatási projektjét.
- A magyar élelmiszergazdaság jövője szempontjából nyilvánvalóan jobb perspektívákat nyújtanak a funkcionális élelmiszerek, mint a hagyományos tömegáruval való megjelenés a világpiacon. Ehhez azonban megfelelő tudományos kutatási háttér kell, ezért a Debreceni Egyetem a tokaji borvidéken, Mádon hozna létre egy kutatóközpontot. Ennek kialakítását a kormány is támogatja, csakúgy mint a nemzeti oltóanyaggyár koncepciójának előkészítését – mondta akkor Kósa Lajos.
A most megjelent kormányhatározat szerint a következő években 4 milliárd forintot költhet az egyetem a Mádi Bor Akadémiára.
2018-ban 1 milliárd, 2019-ben 900 millió, 2020 és 2022 között évenként 700-700-700 millió forint kormányzati támogatással számolhat az intézmény.
A kormány emellett több, Mádon lévő ingatlan ingyenes vagyonkezelésbe adásával is segíti a Mádi Bor Akadémia létrehozását, így például az egyetem vagyonkezelésébe kerül a Borsay-kastély és a Grossmann-ház. A két, szomszédos épületet nemrégiben teljesen megújították, így gyönyörű ingatlanokban alakíthatja ki a borakadémiát az egyetem.
2015-ben kötöttek együttműködési megállapodást
A Debreceni Egyetem és Mád önkormányzata egyébként már két éve hivatalosan is együttműködik. 2015-ben írták alá a kutatást és az oktatást is érintő megállapodást.
- Régi vágyunk, hogy tudományosan is alátámasszuk a tokaji borok különlegességét. A Debreceni Egyetem segítségével szeretnénk bizonyítani a borokban megjelenő ásványok egyedi és pozitív élettani hatásait. Ez remélhetőleg élénkíti a térség turizmusát, és a helyi gazdas
A polgármester kifejtette: a település az infrastruktúra biztosításával járul hozzá az egyetemi kutatásokhoz és az oktatáshoz, hogy a Tokaj-hegyaljai borvidék ötödét magában foglaló terület borai a nemzetközi piacon is erőteljesebben jelenhessenek meg.
Szilvássy Zoltán rektor az aláíráson kiemelte: a Debreceni Egyetem egészségipari törekvései találkoztak Mád elképzeléseivel, a megállapodás keretében többek között a hegyaljai borok élettani és orvosbiológiai hatását fogják vizsgálni.
– Kutatóink azt elemzik, hogy milyen biológiailag aktív komponensek hasznosulnak akkor, ha például furmintot vagy hárslevelűt iszunk. Ezeknek a boroknak számos népbetegség gyógyításában lehet fontos szerepe, ilyenek többek között az elhízás, a cukorbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedések – sorolta Szilvássy Zoltán.
A rektor hozzátette: az együttműködés keretében további mezőgazdasági, turisztikai, egészségtudományi kutatásokat terveznek, az agrártudományokat és az élelmiszeripart is bevonják a közös munkába.
A borvidék egyik gyöngyszeme
A tokaji borvidék ma már a világörökségi listán szerepel, ahol Mád a világörökségi magtelepülések egyike. Mád település értékét, szépségét nem csak a "királyok borának" köszönheti, hanem a kivételes termőterület és mikroklíma, a geológiai kincstár, a pincék világa és az évszázadok máig élő borászati mesterfogásai, s nem utolsósorban Tokaj-hegyalja hajdani mezővárosának Európa-szerte érdeklődésre számot tartó építészeti értékeinek. A település a 13. században már létezett. 1567-ben a törökök felégették a falut, de ismét felépült, jelenleg 2200-an lakják. Rendezvényei (Mádi Újbor Ünnep, Jó éjszakát! Mád, Mádi Furmint Ünnep) évről évre nagyon sok érdeklődőt vonzanak a községbe.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.