MUSTRÁLJUK A HEGY LEVÉT
Ilyenkor, szüret idején sokan nem is gondolnak arra, hogy a boron kívül lehet egy másik értékes italuk is. Ez pedig a must, azaz a friss szőlőlé, amely tele van értékes vitaminokkal, gyümölcscukorral és aminosavakkal. A népi gyógyászatban méregtelenítő hatása miatt ajánlották. Ezenkívül erősíti az immunrendszert, javítja az emésztést és enyhíti a stressz okozta panaszokat. Sajnos csak néhány napig élvezhetjük ezt az értékes italt, feltéve, ha nem csempészünk belőle a hűtőbe egy-két üveggel. Így jó pár hétig, akár egy hónapig is eláll, nem forr meg.
Aki ennél hosszabb ideig szeretné megőrizni, az tartósíthatja, például benzoesavas nátriummal vagy szalicillal, ezekkel az anyagokkal megelőzhető az erjedés. Érdemes az üvegben jól összerázni a mustot, amely később letisztul, és egy másik edénybe átfejtve eltartható. Ezenkívül ismert a kénezéssel történő tartósítás, sőt a hőkezelés is. Ilyenkor a mustban lévő gombákat úgy pusztítják el, hogy az italt nyolcvanfokos vízfürdőben húsz percig főzik.
A mustból készült finomságok régebben is érdekelték a szőlősgazdákat. Kontyalávalónak nevezték a bográcsban felforralt, habjától megszabadított, hordóban tárolt fojtott mustot. Egyes vidékeken állított bornak vagy édes bornak nevezték, és elsősorban lakodalmakban, vendégségben kínálták. Volt, ahol az aszalt almát, meggyet és szilvát mustban mosták át és újra kiszárították, ezzel is fokozva azok ízhatását. Anyám és nagyanyám otelló must hozzáadásával főzte a birslekvárt. A cikkelyekre vágott, kimagozott birsalmát megfőzték, majd átpasszírozták, és musttal felöntve addig főzték, míg be nem sűrűsödött. Természetesen cukrot is kellett adni hozzá, hiszen a birs nagyon savanyú. Régen jellegzetes szüreti csemege volt a mustméz, olvashatjuk a Vidék íze októberi számában. A mustot főzni kezdték, s amikor felforrt, sűrűsödni kezdett, felszeletelt birsalmát, sütőtököt dobtak bele. Addig forralták, míg méz sűrűségűvé vált, majd cserépedénybe töltötték és kis időre betették a kemencébe. A receptújságból azt is megtudhatjuk, hogyan készül az almás-szilvás-mustos befőtt és a mustkolbász.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.