MEZŐGAZDASÁGI CSÚCS BRÜSSZELBEN
A magyar delegáció környezetéből az MTI úgy értesült, hogy a borreformról szóló vita minden bizonnyal a késő éjszakába nyúlik, és csak kedden várható róla érdemi tájékoztatás. A reform célja, hogy hatékonyabbá, a világpiacon versenyképesebbé tegye az uniós bortermelést, felszámolja a túltermelésből keletkező fölöslegeket, és a támogatásokat célszerűbb módon ossza el. Az EU fő döntéshozó szervének, az Európai Bizottságnak a megoldás mikéntjére vonatkozó eredeti javaslata azonban számos bírálatot kapott, az egyik fő panasz az volt, hogy a tervezet túlzott előnyöket ad a hagyományosan legnagyobb bortermelőknek, Franciaországnak, Olaszországnak és Spanyolországnak. Az Európai Parlament (EP) számos lényeges változtatást javasolt, de az EP-álláspontot ebben a kérdésben jogi értelemben nem kötelező figyelembe venni. A végső döntést most az EU-tagországok kormányainak képviseletében a mezőgazdasági miniszterek tanácsa hozza meg. Magyarország nem vitatja, hogy meg kell reformálni a borpiacot, ám az úgynevezett nemzeti borítékok - támogatások - kérdésében igazságtalannak tartja az előterjesztést.
A brüsszeli bizottság tervei szerint a tagállamok a borágazat fejlesztésére három szempont alapján kaphatnak majd támogatást: 50 százaléknyit történelmi alapon, 25-25 százaléknyit pedig a terület, illetve a termésmennyiség alapján. Magyarország a történelmi alapú részesedést ellenzi, ugyanis így elsősorban azok az országok kaphatnak majd ismét jelentősebb támogatást, amelyek korábban is kiemeltek voltak. További vitás pont a szőlőkivágási támogatás kérdése. Magyar vélemény szerint erre ott lenne szükség, ahol a valós túltermelés jelentkezik. Magyarországon stabil a termelés és a borpiac, itt elsősorban a szőlőrekonstrukció lenne indokolt. A bizottság eredetileg a cukrozást is meg akarta tiltani, de ebben hajlik a kompromisszumra.
A nemzetközi borpiacon az Európai Unió vezető szerepet játszik, a világ bortermelő területeinek 40 százalékával rendelkezik. Az EU emellett a világfogyasztás 57 százalékával az első számú fogyasztó is, és a világexport 65 százalékát kitevő kivitelével szintén világelső.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.