MEGLEPETÉSEK A VILLÁNYI BORVERSENYEN
Aranyeső
Tavaly extra évük volt a portugieser szőlőfajtából készült boroknak, a sok aranyérem mellett 7 nagy aranyat is kiérdemeltek legjobbjaik. (Úgynevezett nagy aranyérmet az a bor érdemel, amelyik a maximális 100 pontból legalább 94,1 pontos eredményt ér el.) Nem meglepő tehát, hogy a 2008-as versenyről szóló egyik sajtóhír ezzel a címmel jelent meg: Aranyeső a portugiesereknek. Idén 7 portugieser kapott aranyérmet, a nagy aranyak között pedig ezúttal nem képviseltette magát ez a fajta.
A verseny szervezését irányító Bock József mindezektől függetlenül optimistán értékelt, mint mondta: a 72 arany- és a 12 nagy aranyérem igen jó eredménynek számít.
A borversenyek eredményeit természetesen a borászok tudják a helyükön kezelni. Még a nagy presztízsű nemzetközi viadalokon szerzett fényes érmek sem feltétlenül oldják meg egy pincészet minden gondját, bár kétségtelenül jól kommunikálhatók az ilyen elismerések. A helyi borversenyek végképp a jó értelemben vett "dupla, vagy semmi" kategóriába tartoznak. Ha a pincészet nyer néhány aranyat, az jó, de akkor sem történik baj, ha kevésbé fényesek az érmek.
Örül és keményen dolgozik
Az egyik ismert, és nemzetközi szinten is sok aranyat begyűjtő villányi pincészet főborásza ezzel kapcsolatban így fogalmazott: ha nyerünk, akkor örülünk egy kicsit, majd keményen dolgozunk tovább. Ha nem nyerünk, akkor egy kicsit nem örülünk, de keményen dolgozunk tovább...
A borvidékek helyi borversenyeire általában nem irányul különösebb figyelem, a borkedvelő közvéleményt, illetve a szakmát inkább az országos megmérettetések, illetve a nemzetközi borversenyek eredményei inkább lázba hozzák. Villány esetében más a helyzet, itt a benevezett borok mennyisége, és minősége is magasabb az átlagosnál, és országos figyelemből is több jut erre a versenyre. Más régiókban például igen jónak számít, ha egy borvidéki borversenyre 150 tételt neveznek be, a Villányban elindított borok száma évek óta 360-370.
A benevezett borok kiemelkedő mennyiségét magasra értékelte az egyik bírálóbizottság elnöke, Zilai Zoltán is. A Magyar Borkultúra Kht. ügyvezetője kérdésünkre elmondta, kifejezetten pozitívum, hogy ilyen sok bort neveztek be a termelők.
Komoly fejlődés
Zilai szerint a bírált borok többségén az érződött, hogy nagyon jó minőségű szőlőalapanyagból készült, és ez a szakember szerint igen fontos tényező. Hozzátette: komoly fejlődés tapasztalható az új tölgyfahordós érlelés alkalmazása terén. Mint Zilai fogalmazott, a bírálat során örömmel tapasztalta, hogy már alig találkozni durván, nyersen "barrique-os" borokkal, a termelők többsége a harmóniát és a saját stílust keresi ezen a téren is.
A benevező villányi borászatok közül eredményességben kiemelkedett Bock József. A hegyközségi elnök, egyben a borvidék egyik legismertebb borászának pincészete 16 bort nevezett, amelyekből kettő nagy aranyat, 8 pedig aranyérmet kapott. Érdemes megjegyezni, hogy nem kizárólag a pincészet "spiccen lévő" borai kaptak igen magas pontokat, hanem az árban középkategóriás termékek is, például az Ermitage Cuvée, vagy a "sima" Cabernet franc.
Az igen jól szereplő pincészetek között találjuk még az alábbi cégeket: Fritsch Pince, Gere Tamás és Zsolt, Günzer Tamás, Günzer Zoltán, Hárságyi Pincészet, Jackfall, Maul Zsolt, Polgár Pince, Riczu Tamás, Sauska és Társa, Vylyan, Wunderlich Borászat.
Nagy aranyérmek a villányi borversenyen, 2009:
Agancsos pincészet: Kékfrankos 2008
Balla Géza: Kékfrankos 2005
Bock József: Cabernet franc Fekete-hegy 2006
Bock József: Syrah 2007
Günzer Zoltán: Villányi Cuvée 2007
Hárságyi Pincészet: Cabernet sauvignon 2007
Heumann Pince: Cabernet Franc 2007
Maul Zsolt: Taurus Cuvée 2006
Mayer Márton: Kopár Cuvée 2007
Mokos Gábor: Kékfrankos 94,2
Polgár Pince: Aranyhárs 2006
Sauska és Társa: Cuvée7 Villány 2006
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.