MEGFIZETHETETLEN BOROK A BRITEKNÉL! AZ ADÓK TÖNKRETESZIK AZ ÁGAZATOT!
Egy 14 fontba kerülő üveg esetében azonban nem mind az étterem haszna, abból még sokan mások is profitálnak. A raktározás és a disztribúciós költségek levonása után az éttermek és borkereskedők ráteszik az árra a saját árrésüket, de ami még fontosabb, a kormány is beszedi a jövedéki adót és a forgalmi adót is, aminek köszönhetően a 14 fontból (4298 forint) mindössze 1 font (307 forint) jut a termelőnek, aki egész évben foglalkozott a szőlővel és palackozta a bort.
Darling tavaszi bejelentése után, hogy növelik a jövedéki adókat, mind a kereskedőkre, mind a fogyasztókra rossz idők következtek. Az emelés óta havonta több, mint 50 pub zárja be a kapuit, folyamatosan csökken a szórakozóhelyeken történő fogyasztás, az emberek egyre inkább otthonra veszik meg az innivalót.
A hivatalos indok az emelésre az volt, hogy a sör- és borfélék, valamint a skót whisky jövedéki adójának emelésével szeretne fellépni a kormány a mértéktelen alkoholfogyasztás ellen. De a tavaszi emelés még nem minden, az elkövetkező 4 évben további emelésre lehet számítani, az infláció felett 2 százalékkal évente.
Miközben az árak már így is jelentős nyomás alatt állnak, az egyre emelkedő üzemanyagárak sem tesznek jót a piacnak, tovább drágítják az előállításai költségeket, aminek következtében idővel kénytelenek lesznek árat emelni a termelők, vagyis a fogyasztók nem csak az adóemelést fogják megérezni. Ráadásul az elkövetkezendő 4 év adóemeléseiről még szó sem volt.
A jövedéki adó egy üveg boron jelenleg 1,5 font (460 forint) körül van, amire még az áfa is rájön. Ezzel szemben például Olaszországban, Spanyolországban és Németországban nem vetettek ki ilyen jellegű adókat, a franciáknál pedig van ugyan, de nagyon alacsony mértékű.
A becslések szerint ha a briteknél nem lenne jövedéki adó és a kereskedők illetve éttermek nagyságrendileg ugyanakkora árréssel dolgoznának, akkor a borok ára nagyjából megfeleződne. Emiatt lehet, hogy az európai országokban lényegesen alacsonyabbak az árak, ami akár veszélyeztetheti is a borászati ágazatot, ha a pénzügyminiszter nem változtat az adópolitikáján.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.