LŐRÉBŐL MINŐSÉGET ULTRAHANGGAL
Az 53 éves Casey Jones úgy reprodukálja a több évtizedes érlelés íz-hatását, hogy egy 350 fontos (mintegy 110 ezer forintos) kis szerkezet segítségével az üvegben ütközteti egymással a bor alkoholmolekuláit.
Villámgyors nemesítés
Jones szerint a gép a legegyszerűbb négyfontos lőrét olyan itallá nemesíti, amelynek bukéja vetekszik a több száz fontos márkás borokkal. „Minden olyan alkohol esetében hatásos, amely az érlelés által jobb ízűvé válik, még egy üveg kerítésszaggató whisky is olyan aromát nyerhet, mint amilyen egy nyolc éves single malté".
„A vegyi átalakulás miatt az ital külleme és bukéja is javul, az ilyen alkoholt a vese is könnyebben dolgozza fel, ami gyakorlatilag kiküszöböli a másnaposságot".
„Miután Amerikában láttam egy hasonló gépet, a hatását narancslén is kipróbáltam. A szerkezet nemcsak az ízét tette frissebbé, de színét is élénkebbé varázsolta" - nyilatkozta Jones.
Asztali vinkóból borkülönlegesség
André Jones borászra - aki a feltalálónak csak névrokona -, a Tamworth környéki az évi 40 ezer palack bort előállító Buzzard Valley családi borászat tulajdonosára mély benyomást tett a szerkezet.
„Casey elvitt egy üveg bort a miénkből, aztán visszahozta, hogy kóstoljuk meg, miután megkezelte a gépével. Meglepően megérlelődött" - mesélte. - „Természetesen nem tudja vele megváltoztatni a szőlőfajtát, de egy gyengébb minőséget fel tud javítani a jóval magasabb piaci kategóriára".
Ki ismeri fel az eredetit?
A borász szerint néhány mediterrán fajta, így a rioja és a shiraz jól kezelhető a géppel, ami miatt a borvendéglők nyilvánvalóan érdeklődni fognak majd iránta.
„Egy két-három éves jó bort úgy fel lehet javítani, hogy annak íze olyan legyen, mintha 20 éve érlelték volna" - vélekedett André Jones.
„A bor körülbelül ötévesen a legfinomabb, így a gép a házi bortermelőknek is segíthet abban, hogy érettebb íz-hatású italt állítsanak elő".
A borász szerint ugyanakkor a bároknak és éttermeknek nem lenne szabad megengedni, hogy az ultrahanggal feljavított olcsó borokat drága fajtaként forgalmazzák.
„Közölniük kellene a fogyasztóval, hogy nem az eredetit isszák" -mondta.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.