KORÁBBAN IHATJUK AZ IDEI ROZÉKAT
Mészáros Péter, a Mészáros Borház és Pincészet vezetője elmondta: a hat hektáron termett pinot noir cukorfoka 17-18-as értéket mutatott, a savtartalma pedig literenként 6-7 gramm volt, ami jónak mondható.
Lőrincz Norbert, a Fritz pincészet szőlész-borásza arról számolt be, hogy a szedés előtt álló kékfrankos szőlő 18-as cukorfokkal, és 8,3 grammos savtartalommal rendelkezik, amit nagyon jónak értékelt. Mint mondta, ha a hétvégén sikerül leszedni, októberben palackba kerülhet a borház idei rozéja. A borász hozzátette: míg 2007-ben közel 2.000, tavaly már csak 1.400 mázsa szőlőt dolgoztak fel, ebben az évben pedig körülbelül 1.200 mázsa szőlőből készítenek bort; a csökkenésnek szerinte elsősorban a telített borpiac az oka. A jobb minőség érdekében a fiatal cabernet franc, sauvignon, kékfrankos és oportó ültetvényeken kivétel nélkül korlátozzák a termést fajtától függően tőkénként 1-1,3 kilogrammig, de hozamkorlátozás nélkül is átlagos évet ér el a borászat – húzta alá.
Az évi 200 ezer palack bort, ezen belül mintegy 150 ezer palack rozét készítő Dúzsi Tamás zweigelt, kék medoc, blauburger és oportó szőlőkből érleli a borfajtát, ezek közül a kék medoc és az oportó szüretét kezdte el. A minőséggel kapcsolatban megjegyezte: az elmúlt hónapok aszályos időjárása miatt több szőlőfajta, például a zweigelt érése megállt. Úgy vélte, a csapadék hiánya elsősorban a cukortartalom rovására megy. Az általa szüretelt szőlő cukortartalma 15-17-es értékű, a savtartalom ugyanakkor megfelelő – mondta a borász. Tapasztalata szerint az utóbbi két évben a közepes árfekvésű – a fővárosi vinotékákban 2.200-2.500 forint közötti – borok iránti kereslet csökkent, az olcsóbb borokat pedig jobban keresik. Összességében a forgalom nőtt, az árbevétel ugyanakkor nem változott – jellemezte borászata helyzetét Dúzsi Tamás.
Hegyközségi adatok szerint a 2.500 hektáros szekszárdi borvidék több mint egynegyedén, 687 hektáron kékfrankost termesztenek, emellett a zweigelt, merlot- és cabernet-fajták jelentősek. Kelemen Erika hegybíró tájékoztatása szerint a történelmi borvidéken körülbelül tíz fajta, oltalom alatt álló eredetű bor termékleírásán dolgoznak, a megjelölést a 2009/2010-es borpiaci évtől alkalmazzák a borászatok.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.