IZGALMAS BOROK ÉVE LEHET AZ IDEI
A szüret fogalmát kóstolgatják a borászok, igazán ki sem merik mondani. A régiónkban Bonyhádon ma kezdik az Irsai Olivért szedni, a pécsi kutatóintézetben pedig már végeztek vele. Nagy Gergely siklósi hegybíró úgy hallotta, hogy hétfőn szüretelik a korán érő kékmedoc fajtát, amit – szinte hihetetlen – a villányi Gere Attila már le is szüretelt, s amint azt lapunknak elmondta, rozét csinál belőle.
Kényszerű a sietség. Tibola Gábor szederkényi hegybíró szerint a szokatlan időjárás miatt fokozottan figyelniük kell a gazdáknak arra, hogy pontosan telibe találják a szüret idejét. Különösen a fehérszőlőket viseli meg a száz éve nem tapasztalt időjárás. Közhelynek számít: miközben a cukorfokkal az ég világon semmi baj nem volna, a bogyókban lévő ízeket, harmóniát, a savakat könynyen kiölheti a forróság. Tibola Gábor szerint jó három héttel előrébb kerül a szüret, s így minden bizonnyal már a jövő héten hangos lesz a szőlőhegy, s még a kései fajtákból sem marad szedni- való októberre. Nagyon kellene az eső, legalább 30-40 milliméterre volna gyorsan szükség ahhoz, hogy a természet jóvátegye azt, amit eddig elmulasztott.
De mi a helyzet a vörösborvidéken? Spiegel Zsolt villányi hegybíró szerint az oportó augusztus 15-e körül beérik. A középérésű és a késői fajtákkal semmi baj, s ha az időjárás a következő hónapban megsegíti a termelőket, különlegesen izgalmas évjárat lesz az idei. Talán jobb, mint amit a kétezres év adott.
Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára elöljáróban leszögezte, hogy az idei év alapvetően lágy karakterű, gyorsan öregedő, közepes minőségű borokat hozhat. Bár a szakember hozzátette: mindez borvidékenként, szőlőfajtánként és borászként igen széles skálán mozoghat, olyan a laposztás, amilyen, ebből kell partit nyerni. Aki a szakkönyvek leírása alapján akar bort csinálni, az könnyen ráfizet. Végül az is biztosnak látszik, hogy a bor mennyisége országosan a sokévi átlagnál kevesebb lesz. A mai remények szerint jó ha eléri a 3,5-4 millió hektolitert a szokásos ötmillió helyett.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.