Itt a tavasz, kizöldült a 10 éves Béres Szőlőbirtok is
Április 22. a Föld Napja. Ilyenkor fokozottan odafigyelünk mindarra, ami természeti érték. Tokaj-Hegyalja a Világörökség része, a térséget nemrégiben nyilvánították történeti tájjá, ami kifejezi, hogy ez a táj fokozott védelmet igényel természeti és épített értékei miatt.
Itt készülnek a világszerte ismert és elismert hungarikumok, a tokaji borok.
Béres Szőlőbirtok
"A Béres Szőlőbirtok számára nemcsak az fontos, hogy borai magas minőségűek legyenek, de az sem mindegy, hogy ezek a borok milyen módon készülnek.."
A 10 éves Béres Szőlőbirtoknál nem csak azt tudják, hogy hungarikumot szolgálni, értékeit, hírnevét, rangját építeni felelősségteljes feladat minden Hegyalján működő borászat számára, hanem azt is, hogy óvni és védeni kell azt a természeti környezetet, ahonnan ezek a nemes borok származnak. Ezért a Béres Szőlőbirtokon az elmúlt 10 évben lépésről lépésre tudatosan álltak át a környezetkímélő technológiákra.
Már a kezdet kezdetén fontos volt a környezet megóvása: a birtok központi épületének kialakításánál is fontos szempont volt, hogy a tájba ne üssön a szükségesnél nagyobb sebet. Az épület szépen illeszkedik a környezetébe, és a tervezőt dicséri az is, hogy egy öreg diófát megmentett: ezt a fát öleli közre a birtok két épülete.
Az első környezetkímélő beruházás 2006-ban egy meteorológiai előrejelző program és egy automata mérőállás beszerzése volt. Ennek segítségével történik a növényvédelem, ezáltal is csökkentve a felesleges permetezések számát, így a lehető legkevesebb vegyszerrel terhelve a környezetet.
Két évvel később bevezetésre került a szelektív hulladékgyűjtés, melynek során nemcsak a borok palackozásához felhasznált alapanyagok csomagolását, hanem a borkóstolókon és fesztiválokon keletkezett használt palackokat, műanyag flakonokat, valamint az irodai hulladékokat is válogatva gyűjtik és szállíttatják el.
2009-2010-ben az agrár környezetgazdálkodási (AKG) programhoz történő csatlakozás után, a program előírásait betartva, csak a programban engedélyezett,a környezetre kevésbé káros vegyszereket alkalmazzák a növényvédelemben. A következő jelentős lépés a Szőlőbirtokon található épületek fűtési költségének csökkentését célozta meg 2009-ben. Első lépcsőként venyige bálázó gép került beszerzésre, mellyel a szőlők metszéséből származó venyigét lehet összegyűjteni, bálázni. A bálák kiszárítás után kiváló fűtőanyagként szolgálnak, ezért az erre a célra vásárolt biomassza kazánban ősztől tavaszig az így nyert hőenergiával nagyrészt kiváltható a gázfűtés. A beruházással a birtok fűtése túlnyomó részben megújuló energiaforrásból származó hőenergiával történik.
Tavaly az Új Széchenyi Terv keretében elnyert pályázati pénzből és saját forrásból 12 darab 30 négyzetméter összterületű sík napkollektor felállítására került sor a birtokon. A napkollektorok telepítése óta a borászati üzem, az irodák és a kapcsolódó létesítmények meleg víz szükségletét a napkollektorok biztosítják. „A beruházással évente 76 GJ megújuló energiát tudunk biztosítani, amely 5 tonna üvegházhatású gáz kibocsátás csökkenést eredményez, ezzel is hozzájárulva Tokaj-Hegyalja környezetének megóvásához.” – hívja fel a figyelmet a technológia hasznosságára Zöldi-Kovács Árpád birtokigazgató.
A biodinamikus művelési és termelési eljárásokról Zöldi-Kovács Árpád elmondta: „Folyamatosan figyelemmel kísérjük a trendeket és a lehetőségeket. A szőlőt úgy próbáljuk megművelni, hogy minél kevesebbet avatkozzunk be a természet rendjébe, de arra is törekednünk kell, hogy a hegyaljai időjárási viszonyok közt megóvjuk a termést a károktól. A biodinamikus gazdálkodás számos nehézséget, kockázatot jelent, amire alaposan fel kell készülni. Hogy elindul-e a borászat ezen az úton, az még a jövő zenéje, de figyelemmel kísérjük a borvidéken már elindult ez irányú kezdeményezéseket.”
Béres Melinda, a Béres Szőlőbirtok ügyvezetője így fogalmaz a környezet megóvásával kapcsolatban:
„A Béres Szőlőbirtok számára nemcsak az fontos, hogy borai magas minőségűek legyenek, de az sem mindegy, hogy ezek a borok milyen módon készülnek. Lehetőség szerint törekszünk rá, hogy a munkánk minden területén szolgáljuk a környezetünk védelmét is. Tokaj-Hegyalja egy csodálatos helye a világnak, kötelességünk, hogy megőrizzük az utókornak, amennyire csak lehet!”
Furmint
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.