IHATATLAN, VAGY EGÉSZSÉGES A CSÖKKENTETT ALKOHOLTARTALMÚ BOR?
Miközben az utóbbi években - a klímaváltozás következtében- nőtt a francia, olasz és spanyol borok alkoholtartalma, a termelők egy része kilenc százalék körüli alkoholtartalmú italokkal kísérletezik, de Ausztráliával és Kaliforniával szemben az EU-ban ez egyelőre még tilos.
Az EU-ban azonban augusztus elsejétől legális - bár csak kísérleti jelleggel - az úgynevezett fordított ozmózis, amellyel több százalékkal csökkenthető a bor ereje. Egy másik módszer, a még éretlen szőlőszemekből készült, így kevesebb cukor és alkoholtartalmú bor készítése, már legális. A borbarátok szerint ezek a borok azonban "ihatatlanok".
A franciák hagyománytisztelete ellenére azonban éppen Franciaországban kezdtek kampányolni azért, hogy az élvezeti értéken nem rontó módszert is engedélyezzék az EU-ban.
A fogyasztóknak tetszik
Jean-Louis Escudier, a Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet igazgatója 1000 embert invitált borkóstolóra, de úgy, hogy nem mondta meg, melyik a "normális" és melyik a csökkentett alkoholtartalmú bor. Tanulmánya szerint a fogyasztók ugyanannyira szerették a 9-10 százalékos borokat, mint erősebb társaikat. A szakember következtetése: gond nélkül lehet alkalmazni a csökkentési eljárást.
Annak ellenére, hogy az utóbbi években az "Új világból" származó borok felé nyitottak, a britek mindig is nagy figyelemmel kísérték a francia borok sorsát és még mindig sokan rakják tele az autójukat a hétvégén a helyi nedűvel a La Manche csatorna túloldalán. Valószínűleg ezért is számolt be a Times egy kissé kampány ízű cikkben azt sugallva, hogy az európai bürokraták nem akarják engedni az alkoholcsökkentő módszer alkalmazását.
A franciák számára azért vált fontossá, hogy a sokak szemében szentségtörő módszert kipróbálják, mert a különböző alkohol-ellenes kampányok miatt néhány év alatt több literrel esett az évenkénti átlagos alkoholfogyasztás. Brüsszel jelenleg két százaléknyi alkohol-elvonás engedélyezésére hajlik.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.