Génmanipuláció menti meg a sör és a whisky kedvelőit
Az edinburgh-i Heriot-Watt Egyetem kutatói megtalálták az árpának a szárazsággal szembeni ellenállásért felelős génjét. A klímaváltozás fokozódó hatásaitól rettegő mezőgazdászok fellélegezhetnek.
A kutatók öt éven keresztül tanulmányozták a sör- és whiskykészítésben is létfontosságú gabonát, és csaknem 39 ezer közül izolálták azt a szárazságnak ellenálló gént, amelynek erősebb kifejeződésével olyan árpa hozható létre, amely túléli a forró, száraz időszakokat - írja a Qubit.
A 2018-as adatokon jól látható, hogy mennyire komolyan érinti a felmelegedés a gabonaipart. A Heriot-Watt Egyetem élet- és földtudományi intézete szerint tavany nyáron nyolc százalékkal kevesebb árpa termett Nagy-Britanniában a hosszú forróság miatt, mint a korábbi évben.
"Elsőre nem hangzik soknak, de amikor 7,6 millió tonnáról 6,9 millió tonnára csökken a terméshozam, az óriási veszteség" - magyarázta az intézet egyik kutatója.
A kutatást a skót kormány mellett a Skót Whisky Szövetség (SWA) is finanszírozta. Nekik nélkülözhetetlen a gabona, hiszen 90 százalékban skóciai árpából gyártják a whiskyt. A BBC szerint a skót whisky-piac több milliárd font értékű, és közel tízezer embernek ad munkát, ebből kifolyólag a whisky árának és elérhető mennyiségének ingadozása nem egy elhanyagolható probléma.
A génszerkesztett árpáról a kutatás vezetője elmesélte, hogy a kísérleti növényeknek megvan az a képességük, hogy sokkal több vizet tudnak megőrizni,
mivel az apró pórusok, amelyeken keresztül a víz távozik a növényből, sokkal szűkebbek. Ezenkívül a szerkesztett gén olyan géneket is aktivál, amelyek megvédik a gabonát a hőstressztől, valamint segítik, hogy vízhiányos időszakban is tovább nőjön.
A kutatók szerint a legjobb, hogy az általuk izolált gén a gabonán kívül minden növényfajtában megtalálható, így a növénytermesztők útmutatóként használhatják majd a kutatásukat, hogy olyan növényeket alkothassanak, amelyek magas hőmérséklet és csapadékhiány mellett is meg tudnak nőni.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.