BORSA VINI -ITALIA BORAI
Mindig hosszú távú és komplex folyamatról beszélünk, amikor egy 30-40 évre szóló mezőgazdasági tevékenység (ágazat) működőképességét nézzük. Összetett folyamat révén sok olyan részegységet kell vizsgálnunk, amelyek egyenként is, de összességükben és összefüggéseikben még inkább meghatározzák az ágazat működőképességét. Na, de hogyan is csinálják ezt az olaszok?
A fogyasztói magatartás változásával párhuzamosan a szőlő és a bor eredetének meghatározása vált az egyik legfontosabb kérdéssé az olasz csizma borvidékein. A működő modell részben már adott volt: az olaszok (is) a franciák által definiált eredetvédelmi rendszert honosították meg. Franciaországban AOC (Appellation d'Origine Controlée – ellenőrzött eredetmegnevezésű bor), míg Olaszországban DOC (Denominazione di Origine Controllata) néven vezették be az eredetvédelmi rendszert.
Mire jó az eredetvédelem?
Egyrészt a régióban tevékenykedő borászatok egy, a fogyasztó által viszonylag könnyen érthető rendszerbe kerülnek, ami nagyban segítheti komplett régiók azonosítását, megértését. Másrészt a fogyasztó ezzel egy olyan biztosítékot kap, ami garantálhatja a tartós élvezeti érték fenntartását.
Terroir
Szintén francia eredetű gondolat. Egy olyan komplex rendszert képzeljünk el, amely magában foglalja a terület (talaj, kitettség, földrajzi magasság stb…), a klíma (azon belül a mikroklíma), a fajta (az adott fajta melyik nemesített klónja tudja leginkább hasznosítani a termőterület meghatározó adottságait), és végül, de nem utolsósorban az emberi tényezőt – ezek azok a kritériumok, amelyek azonosíthatóvá teszik az adott területet, terroirt. Az eredetvédelmi rendszer segítségével tehetjük felismerhetővé egy adott terület termékét.
Milyen rendszert alkalmaznak Olaszországban az eredetvédelemben?
A piramis legalsó fokán találjuk az asztali borokat (vini da tavola). A második lépcsőfokon az úgynevezett tájjellegű borok (I. G. T. – vini a Indicazione Geografica Tipica) foglalnak helyet. Fölöttük az ellenőrzött kategóriába tartozó borok (D. O. C.), míg a csúcson – legalábbis elméletileg – az ellenőrzött és garantált termőhellyel rendelkező nedűk (D. O. C. G. – Denominazione di Origine Controllata e Garantita) foglalnak helyet. Azért fogalmaztam úgy, hogy elméletileg, mert sok esetben találkozhatunk olyan olasz tájborokkal, amelyek különlegességükkel, hagyományukkal akár a prémium kategóriába is kerülhetnének.
Az olasz borászoknak is fejlődniük kell
A piramis legalsó fokán találjuk az asztali borokat (vini da tavola). A második lépcsőfokon az úgynevezett tájjellegű borok (I. G. T. – vini a Indicazione Geografica Tipica) foglalnak helyet. Fölöttük az ellenőrzött kategóriába tartozó borok (D. O. C.), míg a csúcson – legalábbis elméletileg – az ellenőrzött és garantált termőhellyel rendelkező nedűk (D. O. C. G. – Denominazione di Origine Controllata e Garantita) foglalnak helyet. Azért fogalmaztam úgy, hogy elméletileg, mert sok esetben találkozhatunk olyan olasz tájborokkal, amelyek különlegességükkel, hagyományukkal akár a prémium kategóriába is kerülhetnének.
Olaszország ízei
Visszatérve a borkóstolóra: igényes környezetben, igényes borokat kóstolhatott az a szerencsés borkedvelő, aki ezen a napon biztosan szorosabb kapcsolatba került az olasz borokkal.
Nemrégiben Olaszország egyik, az Adriai-tenger hullámait élvező tartományában jártam, Marchéban, ami egyébként a mediterrán ország egyik feltörekvő borvidéke is. Itt kóstoltam egy helyi fajtát, a peccorinót. Ez a – sajttal azonos nevű – fajta állítólag a tőkék között legelésző birkákról kapta a nevét. A történetnél már csak a bor volt mesésebb. Könnyű, gyümölcsös reduktív fehérbor volt, ami fantasztikus üdeségével és zöldalmára hajazó illatával kellemes emlékekként él bennem.
Ehhez hasonló élményben volt részem most a kóstolón. Ez egy emiglia-romanga tartománybeli termelő bora volt, szintén egy saját fajtából, a pignolettóból. Seprűn tartott, karakteres és elegáns bor volt. Hernyák Laci etyeki, őserőtől duzzadó sauvignonjait juttatta eszembe. Az érlelt vörösborok kedvelői is megtalálhatták a számukra legkedvesebbet: Barolók, Barolescók és Chiantik várták a lelkes kóstolókat.
Tanulságként szolgálhat számunkra is az a borfogyasztói magatartásváltozás, ami végbement Olaszországban az elmúlt évtizedekben. Fontos lenne megtanulni, hogy ne vedeljük a bort, hanem ízlelgessük, ismerkedjünk vele. Az alapszintű borismeret elsajátítása is sokat lendíthet a borkultúra helyes irányba mozdításához. Az is tanulságos, ahogy felismerték a talján borászok a helyi fajták erényeit, és a legtöbbször ezekre építik fel a piacot. Az utóbbi évtizedekben lezajlott, szinte az egész világra kiterjedő uniformizálódás után talán most ismét lehetőség nyílik az egyéni ízek, gondolatok térhódítására.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.