A VILÁG BORATLASZA
Hugh Johnson több évtizede számít az egyik legismertebb és legelismertebb, a bor és szőlő témakörével foglalkozó szakírójának. Jancis Robinson (MW – Master of Wine – a borral foglalkozó tudományokat talán a legmagasabb szinten oktató intézménye) pedig az egyik legismertebb női szakíró.
Mire jó egy ilyen boratlasz?
Egyrészt megnézhetjük benne, hogy hazánk például hány oldalt kapott a kötetben és miként szerepel benne, vagy azt, mi ragadta meg a világ ültetvényeit és pincészeteit járó párost nálunk. Összehasonlíthatjuk például, hogy nyugati szomszédunk, Ausztria hol tart Magyarországhoz képest a szőlőtermesztésben, borkészítésben vagy akár a marketingben.
Olyan összehasonlító táblázatokat és adatokat is tartalmaz a kiadvány, amiből például kiderül, hogy mennyi bor készül a világban, melyek a meghatározó fajták és az ezekből készült bortípusok.
Attól függően, hogy mennyire ismert és mekkora területen helyezkedik el az adott borvidék, különböző részletességű térképeket találunk a világ borrégióinak bemutatásához. A két szerző kronológiai sorrendben írja le a szőlőtermesztés és a borkészítés történetét az ókortól kezdve egészen napjainkig. Érdekes szeleteket kaphatunk az emberiség szinte egész földi létét elkísérő borról, s ezáltal az emberről és a kultúráról is.
Szinte minden olyan információt tartalmaz az enciklopédikus kiadvány, amely közelebb viheti az olvasót a bor filozófiájához. Megismerhetjük belőle a fajták, az időjárás, a talaj és az emberi munka egyenkénti és összegző hatását a borra. Megtudhatjuk, hogyan vált egy magyar ember a kaliforniai szőlőtermesztés egyik kulcsfigurájává, de arra is fény derül, hogy mi a különbség a tradicionális európai és az évszádos hagyományok nélküli újvilági borkészítés között.
Mindezek mellett még azért is különleges A világ boratlasza, mert nemcsak a szakmának lehet segítségére, hanem minden olyan olvasót rabul ejthet, aki érdeklődik a bor, a kultúra vagy a történelem iránt a bor lencséjén keresztül.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.