A TÚLTERMELÉSI VÁLSÁGBAN PÉNZTELENSÉG ÖLI A SZŐLŐT
Tudomásul kell venni: a szőlő akkor is terem, ha nem művelik, az ültetvényeket nem lehet bezárni, mint a gyárakat. Ráadásul a tavalyról magunkkal hurcolt problémák idén hatványozottan jelentkezhetnek – jelentette ki dr. Gál Lajos, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának (EBHT) titkára a borvidék aggasztó kilátásairól szólva.
Problémát okoz, hogy számos ok miatt nincs pénzük a termelőknek, hogy megfinanszírozhassák az esedékes munkákat, így például akár a metszést is. Ezért lehet látni még most is megmetszetlen ültetvényeket, amelyek vélhetően már így is maradnak – jegyezte meg az EBHT titkára. – Mit tehet ilyen esetben a tanács? Nos, az EBHT már decemberben hozott egy, a védett eredetű borokra vonatkozó, három évre szóló, radikális terméskorlátozást előíró határozatot, amelyet a közelmúltban egyhangúlag megerősített a testület.
Az EBHT-határozata szerint: „...a 2009–2010–2011-es évjáratokban az Egri Bikavér és a Debrői Hárslevelű védett eredetű borok alapanyagául szolgáló szőlőtermése (amely eddig 13,6 tonna volt hektáronként – a szerk.) legfeljebb tíz tonna/hektár vagy 70 hektoliter/hektár lehet. Az EBHT... tájékoztatja a termelőket, hogy szőlőértékesítési szerződéssel nem rendelkező szőlőtermelő hegyközségi tag is alkalmazhatja ezt a jelentős terméskorlátozást saját vállalkozási tevékenységének kockázatára.”
Dr. Gál Lajos szerint a cél ezzel a minőség javítása, és hogy minél több termelő számára nyíljon lehetőség megjelenni a védett eredetű borok piacán. Emellett fontos szempont az is, hogy az olcsó borok esetében ne lehessen használni az „egri” elnevezést.
A válságkezelés másik lényeges eleme, hogy a hegybíróknak most fel kell mérniük, a borvidéken hány termelő nem rendelkezik szerződéssel, mekkora területeket nem művelnek, illetve, hogy mennyi termés várható, s hogy mekkora piacra lesz majd szükség a szüretet követően. – Sajnos a kilátások nem túl biztatóak, mert a tavalyi túltermelés miatt még most is tele vannak a pincék, így újra kezdeményezni kell a szeszesital-piac kiszolgálásához a lepárlási támogatást a földművelésügyi tárcánál – tette hozzá dr. Gál Lajos.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.