A SZŐLŐKOMBÁJN NEM PANASZKODIK
A héten Kölesd határában vehettünk szemügyre egy önjáró szőlőkombájnt, amely többek között a bócsai Weinhaus Kft. szőlőjét szüretelte. Kindl József, a társaság ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta: nagyobbrészt a kényszer miatt vesznek igénybe ilyen szolgáltatást. A nagy élőmunka igényű szőlőszürethez ugyanis egyre drágábban és egyre nehezebben lehet munkaerőt találni. Ráadásul az alkalmi foglalkoztatás igen bonyolult, sok adminisztrációval jár. A cég alapvetően emiatt szedeti szőlőinek egy részét kombájnnal.
A gépi betakarítást Tolna megyei borászatok is alkalmazzák. A bonyhádi Danubiana Bt. vezetője, Schmidt Győző egy számítással támasztotta alá ennek indokoltságát. Egy szüreti munkás legalább napi 4 ezer forintjába kerül az alkalmazónak. Száz mázsa szőlő leszüreteléséhez 25 dolgozó kell, ennek a költsége 100 ezer forint. A kombájnnal egy hektár, azaz nagyjából száz mázsa szőlőt pedig 65 ezer forintért le lehet szüretelni. További előny, hogy nincs szükség ládákra, azok szállítására sem. A kombájn pedig hidegebb, esős időben is képes dolgozni, akkor, amikor a szüretelőknek ez már nagy megterhelést jelent.
Nincs különösebb feltétele a gépi szüretnek
A gépi betakarításhoz nem szükséges különleges támrendszer. Annyi az elvárás, hogy az oszlopok azonos magasságúak legyenek, a karók egyenesen álljanak. A szőlőkombájn ugyanis lényegében úgy működik, hogy a magas építésű gép a kerekei közé „kapja" a szőlősort, lerázza a tőkéről és tartályba gyűjti a szőlőszemeket. A betakarítási veszteség több tényezőtől függ. Főként a hagyományos támrendszer szélesebb faoszlopai után közvetlenül hagyhat el a gép fürtöket, de ez a probléma a modern fémtámrendszer esetén nem jellemző. Schmidt Győző szerint éretlen szőlők esetében lehet nagyobb veszteség, de ez is arra ösztönzi a gazdát, hogy optimális érettségi állapotban szüreteljen.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.