A szőlő és bor központja még mindig Európa
A csökkenő trend ellenére még mindig Európában termesztik a legtöbb szőlőt a világon, miközben az ázsiai szőlőtermelés nőtt - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal "Szőlőtermesztés és bortermelés, kereskedelem és fogyasztás a világon" című kiadványából. A KSH tanácsadója hozzátette: a bor esetében Amerika erősített.
"A szőlőtermesztés földrészenkénti mennyiségét tekintve 2013-ban a világtermés legnagyobb része, 38 % Európában termett, közel harmada Ázsiában és valamivel több mint ötöde pedig Amerikában. Tehát három földrész együttes részesedése meghaladja a 90 százalékot és így Afrika és Ausztrália részesedése nem jelentős" - mondta Herzog Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal tanácsadója az InfoRádiónak.
Hozzátette: jelentősen változtak a trendek a kétezres években. Európa részaránya visszaesett, Ázsiáé ugyanakkor számottevő mértékben nőtt. 2000-ben még a világ szőlőtermelésének mintegy fele termett Európában, ez csökkent le 38 %-ra.
A FAO adatai egyes országokra bontva is rendelkezésre állnak. Az adatok azt mutatják, hogy 2013-ban a legnagyobb termelő Kína volt, ahol 11,6 millió tonna szőlő termett. Kínán kívül még számottevő termésnövekedés jellemezte Indiát és Chilét is, ugyanakkor a fő európai termelők közül Franciaországban és Olaszországban csökkent a szőlő termésmennyisége.
2013-ban a FAO adatai szerint 27,4 millió tonna volt a világ bortermelése, amely mennyiséget mintegy 40 millió tonna szőlőből állítottak elő, ez több mint felét jelenti a szőlőtermésnek, miután ugyanebben az évben, 2013-ban 77 millió tonna volt a világon a szőlőtermés.
"Az látható, hogy a bortermelés központja is Európa, sőt még hangsúlyosabban, mint a szőlő esetében. A szőlőtermesztésben Európa részaránya 38% volt, bortermelésben viszont 57%.
Itt is ugyanazok a tendenciák láthatók, mint a szőlőnél, tehát Európa részaránya csökkent. Nyilván, ha kevesebb szőlőt termesztenek, abból kevesebb bort is lehet előállítani" - fűzte hozzá Herzog Tamás.
Mint elmondta: érdekesség, hogy bár szőlőtermesztésben Ázsiának növekedett a részaránya, bortermelésben viszont inkább Amerikáé, amely földrésznek 8 év alatt 20%-ról 26%-ra emelkedett a világ bortermelésében elért részaránya.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.