A NÉVÉRT PERELNÉK AZ UNIÓT A TOKAJI GAZDÁK
A szlovák területre átnyúló borvidéken az EU korábbi döntése szerint a Tokajsky és Tokajské elnevezéseket ugyanis használhatják a gazdák. A magyar termelők úgy vélik, a hasonló hangzású márkanév a nemzetközi piacokon zavarja majd a tokaji borok értékesítését. A szlovákiai oldalon készült tokaji borokkal szemben a magyar szakembereknek még mindig komoly kifogásaik vannak.
Marcinkó Ferenc, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke elmondta: 1993-ban hazánk és az EU között köttetett - más, idevonatkozó nemzetközi egyezményekhez is illeszkedő - megállapodás szerint a földrajzi eredetvédelem jogán Magyarországot illeti a Tokaji márkanév és annak minden származtatott formája. Ez alapján szűnt meg a francia Tokay, valamint az olasz Tocai forgalmazása is. Magyarország és Szlovákia 2004-es európai uniós csatlakozása során azonban a szlovák alapszerződésbe bekerült, hogy az ott addig is alkalmazott Tokajské vagy Tokajská nevet használhatják.
Az unió illetékes bizottsága erre hivatkozott nyár elején, amikor - mivel a két ország közötti megállapodás főleg a szlovák terület lehatárolása miatt nem jött létre a borvidékek egységesítéséről - a Tokaji név használatától eltiltotta északi szomszédunkat, de a szlovák hangzású elnevezéstől nem. A hegyközségi elnök úgy véli: a kedvezmény csakis úgy volt lehetséges, hogy az akkori szlovák kormány vállalta: a magyar szabályozást átveszik a tokaji bor minőségvédelme érdekében a saját borvidékükön is, valamint ígéretet tett a terület pontos lehatárolására. Ezeknek azonban csak a töredéke teljesült. Ezért a magyar kormány segítségét kérve a tokaji borászati szervezetek megpróbálnak hatni az unió szakbizottságára, hogy vizsgálja felül álláspontját. Amennyiben ez nem vezet eredményre, perre viszik az ügyet. Amíg azonban a végleges döntés megszületik, éberen őrködnek a jelenleg érvényben lévő szabályozás betartása fölött. Tapasztalataik szerint ugyanis a szlovák határ menti borászati cégek ugyanúgy használják a Tokaji márkanevet, mint a tiltás előtt.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.