A JÉGVERÉS UTÁN MOST ÚJABB ÁTOK SÚJTJA A SZŐLŐSGAZDÁKAT
Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára elmondta, pontos adatot augusztus 15-t követően tudnak mondani, addigra kértek ugyanis termésbecslést. Egy biztos, mondta a főtitkár, borból nincs nagyobb készlet. Az idén egyébként 30-40 százalékkal növekedtek a művelési költségek, mely a permetszerek, a gázolaj, és a munkaerő drágulásából adódik. Kérdés, ilyen előzmények után a felvásárlók megadják-e a tavalyi szőlőárakat, melyek eddig a legmagasabbak voltak. Tavaly például egy kiló kékfrankosért 95-120 forintot, egy kiló olaszrizlingért 80-90 forintot fizettek a felvásárlók, Tolna megyében. Horváth Csaba elmondta, sok panasz érkezett a borászok részéről, hogy vannak pincészetek ahol visszaélnek az Olaszországból importált bor felhasználásával. A nemzeti tanács emiatt az agrártárcától megrendelt egy célvizsgálatot még a szüret előtt. Arra kérnek választ, hogy jogszerű feltételek mellett használják-e az import bort. Egy ilyen vizsgálat megnyugtatná a hazai szakmát és áttekinthetővé tenné a helyzetet, nyilatkozta lapunknak a főtitkár.
Idén nem lehet rutinból borászkodni
Az idén ismét nem lehet majd rutinból borászkodni, mondta Módos Ernő, az Alisca Borrend nagymestere. Nagyon változatos a szőlők állapota, sok a betegség. A gazdák figyelmességén múlik, hogy sikerül-e az optimális szüreti időpontot meghatározni. Ehhez azonban folyamatosan figyelni kell a szőlő sav- és cukortartalmát. A biológiai érettségénél az optimális arány még 1:1, az érettebb szőlőnél pedig már 1,5:1, a cukor javára. Ugyancsak figyelni kell arra is, ha sok a lisztharmatos fürt, mert ha a szokásos módon kezelik az ebből készült mustot, akkor penészes lesz az illata, íze a bornak. Ma már kiváló készítmények, speciális élesztők vannak, melyek segítségével javítható a problémás szőlőből készült must állaga. A fehérszőlőből készített bornál az ülepítésre, illetve a nyálkázásra hívta fel a szakember a figyelmet. Ez utóbbi megszabadítja a szőlőszemet a penészgombás üledéktől. Vörös boroknál az idén arra kell figyelni, hogy ne legyen elhúzódó az erjedés.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.