A FORGALMI JÁRULÉKRÓL TÁRGYALTAK A BORÁSZOK
Horváth Csaba szerint a jelenlegi literenként egységes 8 forint helyett igazságosabb lenne 5, illetve 10 forintban megállapítani a járulék mértékét. A kisebb összeget az olcsóbb, a magasabb járulékot a prémium borok után kellene fizetni.
Horváth Csaba a pénz felhasználásával kapcsolatban kitért arra, hogy a HNT kívánatosabbnak tartaná, ha egy szakmaközi szervezet gazdálkodna a bormarketing-kerettel, erre ugyanis lehetőséget ad az európai jog, s már kezdeményezték a szervezet megalakítását. A főtitkár előadásában szólt arról, hogy a mai napig nem sikerült elérni, hogy a Mezőgazdaság Szakigazgatási Hivatal és a VPOP összehangoltan lépjen fel a Magyarországra behozott borok ellenőrzésében. Utalt arra, hogy 2007-ben 439 ezer hektoliter bor érkezett Olaszországból, amelynek egy részét magyar borként hozták forgalomba.
A hatósági ellenőrzés kapcsán úgy vélte, hogy az Európai Unió igyekszik az általános élelmiszerlánc felügyeleti szabályozásába vonni a borászatot. A jövőben fel kellene például tüntetni a boros címkéken a kéntartalmat, a fehérje típusú derítőszerek használatát, holott ez utóbbi nem mutatható ki a borban – mondta Horváth Csaba. További problémaként említette, hogy a magyar szőlőültetvények húsz százaléka a termőhelykataszteren kívül fekszik, augusztus 1-től, a borpiaci év kezdetétől pedig az itt termett szőlő nem minősül forgalomképesnek.
Az európai borpiaci reform kapcsán felhívta a figyelmet, hogy olyan megnevezéseket, amelyeknek nincs piaci szerepe, nem érdemes védetté tenni, ennek fenntartása, ellenőrzése ugyanis komoly költséggel jár. A reform keretében 2011-től a jelenlegi négy kategóriát három váltja fel. A védett, a minőségi, a táj- és az asztali borokat oltalom alatt álló eredet megjelölésű, oltalom alatt álló földrajzi megjelölésű és földrajzi megjelölés nélküli kategóriába kell sorolni.
További Hírek
2020-02-20
Minden borbarát tudja, hogy ha február, akkor Furmint. A furmint szempontjából koncentrált időszakban országszerte, sőt immár határainkon túl is éttermek, borkereskedők, események hívják fel a figyelmet a szőlőfajta értékeire.
2020-02-20
Bizarr vészhelyzet alakult ki Lustenau városában.
2020-02-19
Ismét megnyitja kapuit április első hétvégéjén a VinCE Budapest Wine Show a Várkert Bazárban. Az ország egyik legjobban várt beltéri boros eseményén több száz bor, pezsgő és párlat kóstolására lesz lehetőség.
2020-02-18
Nemzetközi irodalmi díjátadó ceremóniát színezett a vörös házasítás: a REDy.
2020-02-17
Az Argiolas szardíniai birtokon 5000 tonna szőlőt szüretelnek évente. Mariano és Barbara büszkék arra, hogy csak őshonos fajtáik vannak, így hozzájárulnak a körkörös gazdasághoz.
2020-02-12
Rekordszintre emelkedett a francia borok és szeszesitalok exportja tavaly, de az idei kilátások egyelőre kedvezőtlenek - írja az MTI a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) közlése nyomán.
2020-01-30
A Debrecen város bora címet most először egy teljes borkínálatban, hét kategóriában ítélték oda, a díjazottak egy évig lesznek a város borai.
2020-01-30
A globális felmelegedés miatt átrendeződik a világ bortérképe a következő évtizedekben – tájékoztat az EuroNews egy amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányra hivatkozva.
2020-01-29
Több mint 800 magyar és külföldi borral, Furmint teremmel, valamint mesterkurzusokkal és előadásokkal várja az érdeklődőket a Winelovers Grand borkóstoló szombaton a Corinthia Hotel Budapest termeiben.
2020-01-25
3600 hektoliter bort veszített el egy Kalifornia állambeli borgazdaság, miután az egyik bortartály ajtaja kinyílt szedán. A CNN híre szerint a bor egy patakba folyt Sonoma megyében.